Dnes je světový den diabetu

Publikováno: 13.11.2008 20:00
Česká republika drží dvě smutná prvenství. U nás potkáte nejvíce obézních lidí v Evropě a zároveň tu je nejvíce nových případů cukrovky. Tyto dva faktory spolu úzce souvisejí – 80-90 % pacientů s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu trpí nadváhou či obezitou.

Kampaň „Cukrovka - riziko blízko každého z nás. Poznej to své!“

Světový den diabetu

Dne 14. listopadu 2008 se na 17 místech v 10 městech po celé ČR (v Praze, v Brně, Plzni a Hradci Králové, v Olomouci, Ostravě, Karlových Varech, Liberci, Zlíně a Žatci) bude konat akce „Cukrovka - riziko blízko každého z nás. Poznej to své!“ u příležitosti Světového dne diabetu. Tento rok poprvé jako oficiální den vyhlášený OSN. „Cílem pro tento i další roky je upozornit na možnost prevence epidemie této choroby především racionální stravou a pohybovou aktivitou“, uvádí RNDr. Jan Engl, výkonný ředitel Diabetické asociace České republiky za pořadatele kampaně.

Informační stánky, umístěné v řetězci lékáren International Pharmaceutical Corporation a.s., a lékáren Lloyds budou kolemjdoucí upozorňovat na riziko diabetu 2. typu. Hostesky a zástupci Svazu diabetiků budou oslovovat kolemjdoucí a vybízet je k měření krevního cukru, které bude provádět zdravotní sestra. S každým účastníkem bude vyplněn dotazník a po vyhodnocení naměřené glykémie může dotazovaný po konzultaci se sestrou lépe odhadnout riziko onemocnění diabetem. Akce bude v místě podpořena plakáty a letáky.

Cukrovka neboli Diabetes mellitus obou typů patří k celosvětově obávaným civilizačním chorobám. Diabetes mellitus 1. typu je, laicky řečeno, z větší části podmíněn dědičností a týká se méně než 7% nemocných cukrovkou. Naopak vznik cukrovky 2. typu je ovlivnitelný způsobem života. Z části je na vině špatná životospráva a nedostatek pohybu, který je důležitou složkou léčby. U diabetu 2. typu má prvořadou úlohu prevence spolu s životosprávou. Dnes je v ČR více jak 750 000 nemocných diabetem, během deseti let hrozí nárůst až na trojnásobek.

Kampaň „Cukrovka – riziko blízko každého z nás. Poznej to své!“ chce zvýšit povědomí veřejnosti o riziku onemocnění cukrovkou 2. typu. Zdůrazňuje možnou prevenci a dostatečnou informovanost o důsledcích tohoto onemocnění.

Produkčním partnerem je společnost JS Partner s. r. o., která je organizátorem aktivit během Světového dne diabetu v České republice již počtvrté. V den akce bude Světový den diabetu „Tématem dne“ ve vysílání nejsledovanějšího českého rádia Impuls. Dalšími partnery akce jsou Svaz diabetiků a farmaceutické společnosti Abbott Laboratories, s.r.o., MSD Czech republic, Krka ČR, s.r.o., GlaxoSmithKline, Novo Nordisk, s.r.o. a Mylan Pharmaceuticals, s.r.o.

(Zdroj: Impuls)

18.11.2008

Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.
17.11.2008

Dvě desetiletí po revoluci: Komunisté se vracejí

Češi vzpomínali na 17.listopad. V ten den se před devatenácti lety začal hroutit komunistický režim v bývalém Českoslovenku. Dnešní mladí už o sametové revoluci moc nevědí. A také ti, co ji prožili, mají dnes už jiné starosti.
12.11.2008

Lidovec Jehlička: Chtěl bych manželství na doživotí

Ministr kultury Jehlička dostal nápad. Lidovecký ministr navrhuje zavést do českého práva manželství na doživotí. Šlo by o svazek, ze kterého není téměř možné se doživotně vyvázat. Tato historická „vymoženost“ už se dávno minula účinkem. Ministr má s návrhem pramalé šance na úspěch.
11.11.2008

ODS se vzdává poplatků

Další rána pro ministra zdravotnictví Tomáše Julínka přišla z jeho vlastní strany. ODS je v nikterých krajích ochotna zrušit vybírání poplatku v krajských nemocnicích – jen aby mohla vládnout v koalici s ČSSD.
10.11.2008

Na dálnici D1 na Vysočině budou zimní gumy povinné celou zimu

Na dálnici D1 mezi Humpolcem a Jihlavou nakonec nesmíte bez zimních gum! Ministerstvo několikrát svoje rozhodnutí změnilo, až nakonec rozhodlo, že zimní pneu budou platit, ať už je jakákoliv teplota. Pokutu tak může dostat šofér, který pojede bez zimních pneu a venku bude 15 nad nulou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.