ČSSD chce v případě úspěchu ve volbách zvýšit daně bohatším.

Publikováno: 24.11.2008 20:00
ČSSD se začala připravovat na to, že povede nejen kraje, ale i celou zemi. Její experti mají po vítězství v krajských volbách zpracovat nový program – takzvanou "oranžovou knihu". Už teď je patrné, že by změny ve své peněžence pocítil každý. A že by přišlo rozsáhlé rušení "topolánkovských" reforem.

Vyšší daně pro bohaté

  • Pokud by ČSSD uspěla po krajských také v parlamentních volbách a vládla, zvedla by daně pro lidi s nejvyššími příjmy. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) s odvoláním na šéfa strany Jiřího Paroubka a jejího místopředsedu Bohuslava Sobotku.
  • Sociální demokraté plánují také například rozdat dětské přídavky více rodinám, zvýšit rodičovský příspěvek a zrušit poplatky u lékaře.
    "Jedna z věcí, kterou chceme udělat, je zvýšení daní pro nejvyšší příjmové kategorie, to přinese určité prostředky," řekl deníku Sobotka. "Po příštích volbách bychom rádi zavedli progresivní zdanění," uvedl Paroubek.
  • Experti ČSSD mají po vítězství v krajských volbách zpracovat nový program strany pod názvem oranžová kniha. Podle MfD je zajímavé, s jakou lehkostí už nyní sociální demokraté přiznávají zdroje financování plnění svých slibů. "Zkušenosti ze světa ukazují, že ani USA, ani Británie či Francie nepůjdou cestou snižování daňové zátěže," řekl MfD Paroubek.

Jak by socialisté chtěli danit mzdy

  • ČSSD zatím pracuje se dvěma variantami. Obě počítají s tím, že bude zrušen současný výpočet daně z příjmu ze "superhrubé" mzdy, jak to prosadila Topolánkova vláda. Podle Paroubkovy varianty by byly zavedeny tři sazby daně z hrubé mzdy, a to deset, 20 a 30 procent; nejvyšší pásmo by se mohlo podle MfD týkat lidí s měsíčním hrubým příjmem nad 40.000 korun.
  • Druhou možnost prosazuje exministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj by zůstala jediná sazba, ale ti, kdo vydělají víc, by měli nižší slevy na dani.
  • Peníze na splnění svých slibů chce ČSSD hledat i jinde než jen ve zvýšení daní. Šéf socialistů spoléhá na to, že více peněz do státní kasy přinese také růst české ekonomiky. A to i přes současnou finanční krizi, která dopadá na celý svět a brzdí i Česko. "Jednoprocentní růst hrubého domácího produktu znamená až 12 miliard příjmů," řekl MfD Paroubek.

Hlavní ekonom Patria Finance David Marek plány ČSSD zpochybňuje. "Pokud ekonomika poroste, měly by se hlavně snižovat deficity," řekl deníku. Progresivní daň je podle něj demotivující. "Může být vnímána jako trest pro ty, kdo chtějí mít vyšší vzdělání a vyšší plat," doplnil Marek.

"Program založený na množství štědrých sociálních slibů není ekonomicky udržitelný. Nelze ho realizovat jinak než za cenu zvyšování dluhu či daní," řekl MfD Marek. "Naší prioritou není splácet dluhy státu," přiznal Paroubek.

Po příštích parlamentních volbách chce ČSSD podle deníku dokončit to, s čím začíná už nyní po krajských volbách. Plánuje dokončit "kontrarevoluci" ve zdravotnictví, tedy zrušit i další reformy, které prosadil ministr Tomáš Julínek z ODS. Nejasné je podle MfD, jak se změní zahraniční politika Česka a vyhýbavě se socialisté stavějí k otázce, jak by naložili se smlouvami o radaru USA, kdyby se je Topolánkově vládě podařilo protlačit parlamentem.

čtk

25.11.2008

Smlouva o unii odročena. Česko s Irskem vzdorují.

Pojem „Lisabonská smlouva“ se teď skloňuje ve všech pádech. Normální člověk se diví, o čem se to v Brně u Ústavního soudu vlastně jedná a proč u toho všeho asistuje prezident Klaus. Právě hlava státu ale hraje hlavní roli. Nechce, aby Češi přijali bruselský dokument, který reformuje samo funfgování EU. Prý by ohrozil naši svrchovanost.
23.11.2008

Zima je v lese i na Štrbském plese

Začíná každoroční zimní kolotoč. Zasněžené silnice a řidiči, kteří neodhadnou svoje schopnosti a bourají. Už v sobotu při prvním poprašku to odneslo 15 aut v řetězové nehodě na D1. Do ulic měst vyjely desítky sypačů a silničáři hrdě hlásí že jsou na zimu dobře připraveni.
20.11.2008

Stále více párů v Česku uzavírá předmanželské smlouvy

Stále více párů v Česku využívá možnosti uzavřít předmanželskou smlouvu. Párům jde o vyjasnění majetkových vztahů ještě před svatbou. Většinou jde o movitější novomanžele, často také o podnikatele, kteří se chtějí zabezpečit proti případným dluhům z obchodů partnera.
19.11.2008

Levné potraviny: Je libo párky z masného odpadu?

Lidé chtějí levné potraviny. Podle obchodníků hraje cena hlavní roli, když se zákazník rozhoduje, co koupí. Ale pozor – také u potravin platí, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Výsledky různých testů mluví za vše: špekáčky z mouky, párky z kostí nebo klobásy z křupek nejsou v obchodech výjimkou.
18.11.2008

Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.