Česko zažilo nejtvrdší střety policie s radikály od roku 2000

Publikováno: 18.11.2008 20:00
Pondělní svátek využili také příznivci krajně pravicové Dělnické strany. Proti zhruba pětistovce radikálů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů. Extremisté měli jediný cíl, dostat se k místním Romům a vyřídit si s nimi účty.

Odborníci na extremismus soudí, že střetů bude přibývat a budou stále tvrdší.

Výsledkem pondělní litvínovské bitky je podle předběžných informací 14 zraněných - sedm policistů a stejný počet radikálů. Celkem 15 lidí policie zadržela.

Cíl extremistů: Romové

Proniknout do Janova, což byl jejich hlavní cíl, se radikálům díky policejním opatřením nepodařilo. Přesto předseda DS Tomáš Vandas označil shromáždění předcházející pochodu za úspěšné a vinu za následné střety přisoudil policii. Její mluvčí ale zdůraznila, že policie nepochybila. Situace se uklidnila až po 17:00, po 20:00 už byl ve městě klid. Policisté nicméně sídliště hlídali do doby, dokud z Litvínova neodjeli poslední extremisté. Podobný střet, i když o něco menší než dnes, zažil Litvínov před měsícem.

Události v Litvínově zastínily akce spojené s oslavou státního svátku.

Přívrženci DS, jíž státní orgány hrozí zrušením, se do Litvínova sjeli kolem poledne. Situaci ve městě od pátku monitorovala policie a strážníci. Po projevech na litvínovském náměstí Míru, v nichž zazněly mimo jiné protiromské a protivládní výroky, se několik set extremistů vydalo na pochod do Janova. Dalších asi 300 radikálů zadržovala policie na mosteckém vlakovém nádraží. V autech některých z nich našli strážci zákona desítky zbraní včetně lopat, vidlí a holí s hřeby.

Střet mezi policisty a extremisty začal kolem 15:30 před Janovem, kde policie pochod zastavila pomocí těžké techniky, koní, slzného plynu a dělobuchů. Extremisté na policisty útočili mimo jiné zápalnými lahvemi, dlažebními kostkami a kameny, které vytrhali z podezdívek plotů.

Šéf DS Vandas obvinil policii, že neumožnila dokončit akci tak, jak byl plánována. 

Kromě Litvínova pochodovalo večer přibližně pět desítek přívrženců krajní pravice také Kopřivnicí na Novojičínsku.

Skupina v maskách a černých oděvech na nepovolené akci vyvolávala mimo jiné heslo "Obrana a národ". Situaci ve městě monitorovala desítka policistů, kteří nezaznamenali žádné výtržnosti. Krátce po 18:30 se skupina rozešla.

Průběh akcí byl tak zřejmě nejdramatičtější od listopadu 1989 a odsunul do pozadí pietní a slavnostní akty, jichž se zúčastnili oficiální činitelé, pamětníci a další lidé. Kromě extremistů hlavně v Praze demonstrovali i odpůrci umístění amerického radaru v Česku.

čtk

25.11.2008

Smlouva o unii odročena. Česko s Irskem vzdorují.

Pojem „Lisabonská smlouva“ se teď skloňuje ve všech pádech. Normální člověk se diví, o čem se to v Brně u Ústavního soudu vlastně jedná a proč u toho všeho asistuje prezident Klaus. Právě hlava státu ale hraje hlavní roli. Nechce, aby Češi přijali bruselský dokument, který reformuje samo funfgování EU. Prý by ohrozil naši svrchovanost.
24.11.2008

ČSSD chce v případě úspěchu ve volbách zvýšit daně bohatším.

ČSSD se začala připravovat na to, že povede nejen kraje, ale i celou zemi. Její experti mají po vítězství v krajských volbách zpracovat nový program – takzvanou "oranžovou knihu". Už teď je patrné, že by změny ve své peněžence pocítil každý. A že by přišlo rozsáhlé rušení "topolánkovských" reforem.
23.11.2008

Zima je v lese i na Štrbském plese

Začíná každoroční zimní kolotoč. Zasněžené silnice a řidiči, kteří neodhadnou svoje schopnosti a bourají. Už v sobotu při prvním poprašku to odneslo 15 aut v řetězové nehodě na D1. Do ulic měst vyjely desítky sypačů a silničáři hrdě hlásí že jsou na zimu dobře připraveni.
20.11.2008

Stále více párů v Česku uzavírá předmanželské smlouvy

Stále více párů v Česku využívá možnosti uzavřít předmanželskou smlouvu. Párům jde o vyjasnění majetkových vztahů ještě před svatbou. Většinou jde o movitější novomanžele, často také o podnikatele, kteří se chtějí zabezpečit proti případným dluhům z obchodů partnera.
19.11.2008

Levné potraviny: Je libo párky z masného odpadu?

Lidé chtějí levné potraviny. Podle obchodníků hraje cena hlavní roli, když se zákazník rozhoduje, co koupí. Ale pozor – také u potravin platí, že nejsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci. Výsledky různých testů mluví za vše: špekáčky z mouky, párky z kostí nebo klobásy z křupek nejsou v obchodech výjimkou.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.