Advent odstartoval přípravu na Vánoce

Publikováno: 30.11.2008 20:00
Vánoce jsou tady. V neděli začal Advent, cukráři mají napilno s pečením cukroví, několik dárků už ježíšek poslal na tu správnou adresu a každý už střádá plány, jak letošní svátky klidu a pohody prožije.

Co je advent

První adventní neděle začala již tuto neděli 30. listopadu, více než tři týdny před vánočními svátky zahájuje nový církevní a liturgický rok. K Adventu patří také adventní věnec se čtyřmi svíčkami, kalendář i četné bohoslužby v kostelích. Pro křesťany je především obdobím očekávání příchodu Ježíše Krista; přípravou na jeho narození, na Vánoce.

Po dobu Adventu apelují duchovní na to, aby to byla doba soustředění, rozjímání, radostného očekávání a poté jeho naplnění.

Odkud tradice pochází

Tradice pochází z 19. století z německých zemích. První počátky slavení Adventu se ale objevily v jižní Galii a ve Španělsku již koncem čtvrtého století. Od 12. až 13. století se stal začátkem liturgického roku.

Rozsvícení svící na adventním věnci nepřímo navazuje na židovskou tradici starou 2000 let - na slavení svátků světel zvaných Chanuka. Na židovských chanukových svícnech se rozsvěcuje postupně osm světel.

Chanuka letos začíná 21. prosince večer

Svátky připomínají znovuzasvěcení jeruzalémského chrámu v době povstání Makabejských, když byl předtím znesvěcen pohanskou bohoslužbou syrsko-helenistických vládců. Chanuka je oslavována na celém světě a jako jediný z židovských svátků veřejně v ulicích.

Zprávy od ježíška: Jak se kde na svátky připravují

Rusko

Vánoční výzdoba do moskevských obchodů proniká jen stydlivě a drtivá většina Rusů si zatím s obdarováním svých blízkých hlavu neláme. Nejde o dopad krize, ale pravoslavné vánoce se prostě slaví později. „Obyčejně dárky pro rodinu kupuji až před Novým rokem," zní typická odpověď Moskvanů. Pak ovšem panuje i v nočních hodinách v prodejnách pořádný mumraj.

USA

Američané budou mít letos o Vánocích hlouběji do kapsy. Napovídají tomu alespoň odhady spotřebitelských tendencí, které dávají šetrnější přístup do souvislostí s důsledky finanční krize a vyššími životními náklady, především na bydlení, energie a potraviny. I když se útraty proti loňsku zvýší, bude letošní růst nejnižší za uplynulých šest let.

Potvrzují to i průzkumy. Nejvíc budou Američané nakupovat oblečení a oděvní doplňky a lacinější zboží, jako jsou CD disky, DVD, knihy a videohry. Podobně jako v minulých letech bude vánočním hitem elektronika, letos především Blu-ray DVD přehrávače, nové herní systémy, odblokované mobilní telefony nejnovější generace a obecně digitální záznamová technika.

Anglie

Hitem letošních Vánoc v Británii je hospodářská krize. I když její reálné dopady většina Britů ještě osobně nepocítila, stále se o ní mluví a většina obchodů ve snaze zachránit tržby vyhlašuje slevy, s jakými obvykle přichází až po svátcích.

Nad rušnou obchodní tepnou ve středu Londýna, Regent Street, již visí vánoční výzdoba v podobě ohromných hvězd složených ze žárovek. Ale maloobchodní prodej klesá již dva měsíce po sobě, celá britská ekonomika ve třetím čtvrtletí zaznamenala pokles a ekonomové předpokládají, že se bude prohlubovat. „Nezaměstnanost rychle roste, ceny domů jdou dolů a úvěry jsou stále méně dostupné. Pro obchodníky to zřejmě budou špatné Vánoce," řekla Vicky Redwoodová z institutu Capital Economics

Zdroj: Čtk

02.12.2008

K zubaři jen s plnou prkenicí

Na jedno dítě ve věku šest až deset let připadají téměř dva zubní kazy. Nejhůře je na tom Bílina na Teplicku, kde je to v průměru pět kazů. Třetina rodičů nedohlíží na to, zda si jejich dítě čistí správně zuby. A také dospělí často podceňují návštěvy zubního lékaře. Někteří to zdůvodňují tím, že na drahé zubaře nemají peníze.
01.12.2008

Prezidentovi se nelíbí zásah policie ve vietnamské tržnici

Prezident Václav Klaus považuje zásah policie v pražské vietnamské tržnici Sapa za megalomanský a bez efektu. Velký zátah provedli celníci taky v Hatích na Znojemsku. Proti zátahům policie zorganizovali petici vietnamští studenti. I oni tvrdí, že policie předvádí divadlo pro média.
27.11.2008

Elektřina nahoru, plyn dolů. Vydržíme zdražování?

Skupině ČEZ vzrostl za posledních devět měsíců zisk skoro o polovinu. Také dalším energetickým společnostem tržby rostou. Většina z nich pak na příští rok oznámila zdražení. A to už mnoha lidem vadí. Dokonce vznikl Spolek proti nemravným cenám elektřiny. Klipem útočí na firmy, které těží ze zdražování elektřiny.
26.11.2008

Pokud vpadnete do přechodu, zaplatíte pokutu

Nový šéf dopravní policie Leoš Tržil chystá převratné změny pro řidiče i chodce. Nejvýraznějšími jsou pojízdné technické kontroly a pokuty pro chodce, kteří na přechod vběhnou těsně před autem, a donutí ho tak prudce brzdit.
25.11.2008

Smlouva o unii odročena. Česko s Irskem vzdorují.

Pojem „Lisabonská smlouva“ se teď skloňuje ve všech pádech. Normální člověk se diví, o čem se to v Brně u Ústavního soudu vlastně jedná a proč u toho všeho asistuje prezident Klaus. Právě hlava státu ale hraje hlavní roli. Nechce, aby Češi přijali bruselský dokument, který reformuje samo funfgování EU. Prý by ohrozil naši svrchovanost.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.