Topolánkův kabinet už počtvrté čelí nedůvěře

Publikováno: 21.10.2008 20:00
Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek věří, že jeho vláda přežije středeční hlasování o nedůvěře. Opoziční ČSSD tím chce zúročit své vítězství v krajských a prvním kole senátních voleb.

Tlustý se drží zkrátka

Rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý podle premiéra nebude hlasovat proti vládě. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř se ale obává, že Tlustý nepodpoří ani v prvním kole vládní návrh státního rozpočtu na příští rok. Řekli to dnes novinářům po jednání poslaneckého klubu ODS. Jisté nejsou ani všechny hlasy poslanců Strany zelených.

"Já si myslím, že hlasování o nedůvěře dopadne dobře," uvedl premiér. K postoji Tlustého stručně dodal: "Nemyslím, že bude hlasovat proti vládě". Sám poslanec Tlustý dnes prohlásil, že premiérovi osobně v žádném případě nedůvěřuje. "A to, jak se zachovat k vládě, záleží na mnoha dalších okolnostech, protože tam není jenom sám premiér," doplnil. Je navíc podle něj evidentní, že nutnost uvést státní rozpočet "do souladu" s realitou nemá nic společného s hlasováním o nedůvěře vládě.

Ve hře je i rozpočet

Tluchoř byl opatrnější, podle něj na poslaneckém klubu nezazněl jediný hlas, že současné vládě nemá být vyslovena důvěra, a to ani od Tlustého. Ten však podle Tluchoře možná nepodpoří rozpočet. "Já se obávám, a Vlastimil Tlustý to říkal, jeho hlasování dnes při rozpočtu, to je ohrožení nejen této vlády, ale i celé téhle země. Doufám, že to dopadne dobře," dodal Tluchoř.

"Záleží na dalším postupu vedení ODS," řekl novinářům poslanec Jan Schwippel, který ze stranického klubu před nedávnem vystoupil. On i druhý z rebelů Juraj Raninec míní, že minimální reakcí na prohrané krajské volby by bylo, aby funkce složilo nejvyšší stranické vedení. "Myslím, že by se to mohlo stát klidně dneska," podotkl Schwippel. V opačném případě by oba renegáti občanských demokratů "pečlivě zvažovali", jak se ve středu postaví k vyslovení nedůvěry vládě. "Všechny možnosti jsou otevřené," dodal Schwippel.

Nejisté je také to, zda rozpočet podpoří všichni poslanci Strany zelených. Klub sice přijal závazné usnesení stran podpory rozpočtu, ale "hlasovali pro něj čtyři poslanci, dva se zdrželi", jak řekla novinářům Věra Jakubková, která si spolu s Olgou Zubovou drží pověst rebelek. Zda rozpočet podpoří, bude záležet na průběhu dnešního odpoledne, kdy by se mohl projednávat. Jakubková tvrdí, že má nedostatek informací o rozpočtu. Postěžovala si, že na klub zelených nepřišel rozpočet objasnit ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL). Již v pondělí Jakubková avizovala, že až ve středu se rozhodne, zda při hlasování o nedůvěře podpoří vládu.

"Paní poslankyně nás natahují na skřipec, neznáme ani jejich stanovisko k hlasování o důvěře vládě, už je to takový folklor," komentoval postoj rebelujících poslankyň šéf zelených Martin Bursík. Podle předsedy klubu Přemysla Rabase setkání s Kalouskem poslankyním nabízel, ty však na jeho mail nereagovaly. Zubová tvrdí, že žádný takový dopis nedostala. Představitelé vládních stran se podle ní taky zatím nedostatečně zamysleli na výsledky víkendových voleb. Žádné podmínky si v tomto ohledu ale před hlasováním o důvěře neklade.

Hlasy pro nedůvěru shání šéf ČSSD Jiří Paroubek.

 "Já předpokládám, že se najdou vládní poslanci a to včetně těch, kteří kdysi odpadli od sociální demokracie, kteří ty věci zváží a posoudí jako podnik, který má už svoji konečnou," uvedl. ČTK dnes oslovila poslance Miloše Melčáka, který s poslancem Michalem Pohankou, umožnil vznik nynější vlády, své hlasování o nedůvěře komentovat nechtěl.

Klub ODS prohru strany v krajských volbách podle Tluchoře neanalyzoval. "To byl debakl a nemůže nikdo to hodnotit jinak. Nemyslíme si, že by bylo vhodné hledat viníky a okopávat se vzájemně," podotkl Tluchoř. "Pro nás je důležité soustředit se na druhé kolo senátních voleb, aby ta oranžová mapa se alespoň v této souvislosti pozměnila. Výsledek druhého kola senátních voleb je pro nás absolutně klíčový," dodal.

Pondělní hodnocení výsledků voleb prezidentem Václavem Klausem označil Topolánek za "laskavá a vlídná slova". Klaus uvedl, že voliči hlasováním ukázali, že si přejí změnu, na což nezaslouženě doplatili hejtmani a že konečný účet se bude dělat až po finále senátních voleb. To, že prezident dnes má přijít na koncert na podporu pražských senátních kandidátů ODS, je podle Topolánkova stručného komentáře "dobře".

(čtk)

26.10.2008

Volební debakl ODS. Strana přišla o důvěru voličů

Občanští demokraté rozebrali příčinu volební porážky. Modří ptáci narychlo svolali nejužší vedení strany. Strana totiž propadla v krajských a senátních volbách. Naopak socialisté se radují a šampaňské teče proudem. Politická mapa Česka byla překreslena na oranžovo.
23.10.2008

Jíme rádi, jíme rychle

Stravovací návyky Čechů se mění. Od roku 1989 jíme prý zdravěji, ale mnohem víc, než dřív. A co víc: Lidé, kteří jedí rychle až do pocitu úplné sytosti, se s třikrát větší pravděpodobností propracují k nadváze. K takovému závěru dospěli japonští vědci.
22.10.2008

Ropa klesá: Hurá na benzínku

Ropa je magická surovina, která dokáže pěkně zahýbat s cenami všeho možného. Od dovolené až po bačkory. Teď po sezoně opět zlevňuje, taky prý kvůli krizi je po ní poptávka menší. A ti všichni, co kvůli ní zdražili, by teď měli zlevnit. Ne všichni se ale benzín, naftu nebo palivové příplatky rozhodli snížit.
20.10.2008

Populismus nebo správná věc? ČSSD ruší poplatky u lékaře

První co uděláme je, že zrušíme poplatky v krajských špitálech, slibuje po volebním vítězství sociální demokracie. Jenže co nemocnice soukromé, či fakultní? Těch se nic netýká. Občan má tak další rébus před sebou. Kde bude a kde nebude platit „julínkovné“.
19.10.2008

Paroubek zvítězil, volá zpátky Zemana

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek mobilizuje před druhým kolem senátních voleb proti ODS. Vyzval dokonce Miloše Zemana, aby se vrátil do politiky a udělal pořádek s přeběhlíky. Nakonec prohlásil, že „jenom politicky naprosto stupidní člověk by v druhém kole volil proti ČSSD."
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.