Ropa klesá: Hurá na benzínku

Publikováno: 22.10.2008 20:00
Ropa je magická surovina, která dokáže pěkně zahýbat s cenami všeho možného. Od dovolené až po bačkory. Teď po sezoně opět zlevňuje, taky prý kvůli krizi je po ní poptávka menší. A ti všichni, co kvůli ní zdražili, by teď měli zlevnit. Ne všichni se ale benzín, naftu nebo palivové příplatky rozhodli snížit.

Ceny pohonných hmot v týdnu do pondělí 13. října pokračovaly v poklesu. Nejvíce opět zlevnila motorová nafta, a to o 30 haléřů na průměrných 31,28 koruny za litr. Cena benzinu Natural 95 se snížila o 22 haléřů na 30,33 koruny za litr. Vyplývá to z dnešních údajů Českého statistického úřadu.

Průměrná cena bezolovnatého benzinu Special 91 s přísadou klesla o 21 haléřů na 30,12 koruny za litr. Jen cena zkapalněného plynu LPG ve srovnání s předchozím týdnem zůstala stejná na 15,97 koruny za litr.

Vývoj cen pohonných hmot pravidelně sleduje také společnost CCS. Podle jejích dnešních údajů klesly ceny od počátku týdne o další desítky haléřů. Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla o 35 haléřů na 29,87 koruny za litr. Litr motorové nafty zlevnil také o 35 haléřů na 30,83 koruny za litr.

Ceny pohonných hmot se snižovaly v důsledku pokračování propadu světových cen ropy. Zlevňování by neměla podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka zabránit ani oslabující koruna vůči americkému dolaru.

Světové ceny ropy klesaly zároveň s menší poptávkou. Tu snižuje krize na finančních trzích a obavy ze slabšího hospodářského růstu. Ve čtvrtek americká ropa sestoupila až na 68,57 dolaru, nejníže od konce loňského června. Ještě ve čtvrtek ale ropný trh povzbudilo závěrečné oživení amerických akcií spolu s očekáváním, že ropný kartel OPEC přistoupí ke snížení těžby. V noci na dnešek se už cena ropy vrátila nad 70 dolarů za barel.

Z historického pohledu jsou ceny ropy na 70 dolarech za barel podle ředitele Mezinárodní agentury pro energii Nobua Tanaky stále vysoké, přestože jsou proti červencovému maximu nad 147 dolary ani ne poloviční. Podle něj kolísání cen ukazuje, že je poměr nabídky a poptávky na trhu stále napjatý.

(čtk)

26.10.2008

Volební debakl ODS. Strana přišla o důvěru voličů

Občanští demokraté rozebrali příčinu volební porážky. Modří ptáci narychlo svolali nejužší vedení strany. Strana totiž propadla v krajských a senátních volbách. Naopak socialisté se radují a šampaňské teče proudem. Politická mapa Česka byla překreslena na oranžovo.
23.10.2008

Jíme rádi, jíme rychle

Stravovací návyky Čechů se mění. Od roku 1989 jíme prý zdravěji, ale mnohem víc, než dřív. A co víc: Lidé, kteří jedí rychle až do pocitu úplné sytosti, se s třikrát větší pravděpodobností propracují k nadváze. K takovému závěru dospěli japonští vědci.
21.10.2008

Topolánkův kabinet už počtvrté čelí nedůvěře

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek věří, že jeho vláda přežije středeční hlasování o nedůvěře. Opoziční ČSSD tím chce zúročit své vítězství v krajských a prvním kole senátních voleb.
20.10.2008

Populismus nebo správná věc? ČSSD ruší poplatky u lékaře

První co uděláme je, že zrušíme poplatky v krajských špitálech, slibuje po volebním vítězství sociální demokracie. Jenže co nemocnice soukromé, či fakultní? Těch se nic netýká. Občan má tak další rébus před sebou. Kde bude a kde nebude platit „julínkovné“.
19.10.2008

Paroubek zvítězil, volá zpátky Zemana

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek mobilizuje před druhým kolem senátních voleb proti ODS. Vyzval dokonce Miloše Zemana, aby se vrátil do politiky a udělal pořádek s přeběhlíky. Nakonec prohlásil, že „jenom politicky naprosto stupidní člověk by v druhém kole volil proti ČSSD."
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.