Populismus nebo správná věc? ČSSD ruší poplatky u lékaře

Publikováno: 20.10.2008 20:00
První co uděláme je, že zrušíme poplatky v krajských špitálech, slibuje po volebním vítězství sociální demokracie. Jenže co nemocnice soukromé, či fakultní? Těch se nic netýká. Občan má tak další rébus před sebou. Kde bude a kde nebude platit „julínkovné“.

Poplatky mírně snížily prodeje léků

Počet prodaných balení léků v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 0,9 procenta. Celkem se prodalo 71,8 milionu balení. Vyplývá to z informací firmy IMS Health. V cenách výrobců se prodej léků proti předchozímu roku zvýšil o 12,7 procenta na 11,3 miliardy korun.

Spotřeba léků se podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv až do konce loňského roku každoročně zvyšovala. V prvních týdnech roku ale spotřeba léků klesla, vliv na to zřejmě měla regulační opatření. Od ledna platí lidé 30 korun u lékaře, stejnou částku za položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun na pohotovosti.

Na začátku se opět jednalo o poplatcích

Zdravotní výbor ale nepřijal žádné usnesení. Nyní po vítězství socialistů v krajských volbách se blýská na lepší časy. Tedy, jen v krajských nemocnicích. Sociálnědemokratická novela počítá s jejich zrušením a bude to podle Davida Ratha jeden z prvních kroků.

Za návštěvu u lékaře a položku na receptu se nyní platí 30 korun, 60 korun za den v nemocnici či 90 korun za pohotovost. Pokud lidé na třicetikorunových poplatcích a doplatcích za léky vydají v roce přes 5000 korun, částku nad tento limit jim zdravotní pojišťovna vrátí. Za prvních šest letošních měsíců se na poplatcích vybralo 2,6 miliardy.

ČSSD navrhla, aby u lékaře, za recept či v nemocnicích neplatili starobní důchodci, děti do 18 let a lidé s příjmem nižším než dvojnásobek životního minima. Životní minimum pro dospělého, který žije sám, činí 3126 korun. Tento návrh sněmovna minulý týden v prvním čtení podpořila. ČSSD navrhla také zrušení všech poplatků, s tím ale neuspěla.

Opozice tvrdí, že poplatky omezují přístup občanů ke zdravotní péči

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek to odmítá. Zdůraznil, že poplatky jsou příliš citlivá věc na to, aby se o nich jednalo "jednoduše a primitivně". "Prosím, rozhodujte moudře," apeloval na začátku měsíce na poslance.

(čtk)

26.10.2008

Volební debakl ODS. Strana přišla o důvěru voličů

Občanští demokraté rozebrali příčinu volební porážky. Modří ptáci narychlo svolali nejužší vedení strany. Strana totiž propadla v krajských a senátních volbách. Naopak socialisté se radují a šampaňské teče proudem. Politická mapa Česka byla překreslena na oranžovo.
23.10.2008

Jíme rádi, jíme rychle

Stravovací návyky Čechů se mění. Od roku 1989 jíme prý zdravěji, ale mnohem víc, než dřív. A co víc: Lidé, kteří jedí rychle až do pocitu úplné sytosti, se s třikrát větší pravděpodobností propracují k nadváze. K takovému závěru dospěli japonští vědci.
22.10.2008

Ropa klesá: Hurá na benzínku

Ropa je magická surovina, která dokáže pěkně zahýbat s cenami všeho možného. Od dovolené až po bačkory. Teď po sezoně opět zlevňuje, taky prý kvůli krizi je po ní poptávka menší. A ti všichni, co kvůli ní zdražili, by teď měli zlevnit. Ne všichni se ale benzín, naftu nebo palivové příplatky rozhodli snížit.
21.10.2008

Topolánkův kabinet už počtvrté čelí nedůvěře

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek věří, že jeho vláda přežije středeční hlasování o nedůvěře. Opoziční ČSSD tím chce zúročit své vítězství v krajských a prvním kole senátních voleb.
19.10.2008

Paroubek zvítězil, volá zpátky Zemana

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek mobilizuje před druhým kolem senátních voleb proti ODS. Vyzval dokonce Miloše Zemana, aby se vrátil do politiky a udělal pořádek s přeběhlíky. Nakonec prohlásil, že „jenom politicky naprosto stupidní člověk by v druhém kole volil proti ČSSD."
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.