Zámek Červená Lhota

Publikováno: 19.08.2008 16:30
Jedním z našich nejnavštěvovanějších zámků je jihočeská Červená Lhota. V Máme Česko ráááádi ale zatím chyběl. Napravit se to při svých toulkách jihočeským krajem rozhodla Hanka Kracíková.

Troufám si tvrdit, že Červenou Lhotu zná každý. Ne každý ale měl příležitost tenhle překrásný zámek navštívit, teď si o něm může alespoň poslechnout. Jako vypravěče povolávám nadšeného českého turistu Miroslava Tausiga.

„Jak už bylo řečeno v úvodu, Červená Lhota patří k nejvyhledávanějším zámkům u nás. Známý je díky nezaměnitelné červené fasádě, která se odráží v místním rybníku.“

Přesně jak říkáte, tenhle pohled je známý notoricky. Ale co interiéry? Nad těmi také přechází zrak. Je to tu samý křišťálový lustr a zlacené křesílko z krouceného dřeva.

„Při prohlídce projdete šestnácti místnostmi, na které po právu sedí slovo komnaty. Můžete si tu udělat krásnou představu, jak žila šlechta v dobách od renesance až po 19. století. Jen namátkou vybírám barokní jídelnu se štukovou výzdobou, rokokový Francouzský salonek nebo pánskou pracovnu.“

Mě zaujal toaletní pokoj a také ukázky starého oblečení nebo podobenky zvířat v Lovecké chodbě. Ještě Vás něco napadá, Mirku?

„Tak toho je. Hlavně děti obvykle pobaví výklad u portrétu Markéty Tyrolské, říkalo se jí totiž "Ošklivá vévodkyně" nebo dokonce ještě hůř "Pyskatá vévodkyně". Proč  bude lidem jasné po návštěvě zámku. A pouze teď v létě vás pustí i do sklepení, které je částečně vytesané do skály, na které zámek Červená Lhota stojí.“

Při prohlídce se nezapomeňte dívat ze zámeckých oken na rybník a park. A jde to i naopak, z rybníku na zámek. Můžete si tu totiž půjčit pramičku. A jestli si na to netroufáte, alespoň se projděte po břehu.

24.08.2008

Rybník Řežabinec

Prachobyčejný rybník má kdekdo za chalupou, takový, který je národní přírodní rezervací, je ale vzácnější. Právě takový je rybník s pohádkovým názvem Řežabinec. Při své jihočeské misi na něj narazila Hanka Kracíková.
23.08.2008

Westernová pevnost Fort Hary

V Máme Česko rááádi se věnujeme tento týden jižním Čechám. Kdo dnes čeká rybníky a selské baroko, bude překvapen. Hanka Kracíková si vyrazila do indiánské vesnice.
22.08.2008

Jindřichův Hradec

Tento týden si naši reportéři a redaktoři vybrali k návštěvám rozličná jihočeská místa. Opominout Jindřichův Hradec by bylo neodpustitelné. A tak s Miroslavem Tausigem z Klubu českých turistů tam zabrousila i Hanka Kracíková.
21.08.2008

Krokodýlí zoo v Protivíně

V Česku se chystaly současně dva projekty krokodýlí zoo, nebo-li farmy přístupné pro veřejnost. Ve Velkém Karlově na Znojemsku a pak na jihu Čech v Protivíně. Tady byli rychlejší a dnes vás tam virtuálně zavedla Hanka Kracíková.
20.08.2008

Borovany

Na jihu Čech v okolí nenápadného městečka Borovany lze najít velmi pozoruhodné výletní cíle. Více nám je přiblížila Hanka Kracíková.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.