Muzeum izolátorů a bleskojistek

Publikováno: 15.08.2008 17:20
Pokud zrovna putujete krajem kolem Obrataně na Pelhřimovsku a jste elektrotechnicky naladěni, máme pro vás vynikající nabídku. Ve Dvořišti nedaleko Obrataně je totiž opravdu neobyčejné Muzeum izolátorů a bleskojistek.

Tohle opravdu zvláštní muzeum má na svědomí pan František Daněk. Jeho ojedinělá sbírka čítá více než 5 tisíc izolátorů, přes 600 bleskojistek a množství dalších elektrozařízení. Větší exponáty o velikosti člověka má pan Daněk na zahradě. Jak řekl Rádiu Impuls, začal sbírat v roce 63, když náhodou narazil na několik na zem spadlých porcelánových izolátorů.

„Ono jako desetiletému klukovi se to shánělo dost blbě. V podstatě jsem byl odkázaný na to, co jsem našel venku zahozeného. Dnes tato metoda pokračuje pořád, ale přistupuje k tomu shánění výrobců ve zkušebnách u energetik. Třeba když se dělá někde nějaká rekonstrukce, tak se snažím vyloudit ten demontovaný materiál. Tak takhle nějak.“

A když se pana Daňka, coby elektromontéra, zeptáte na exponát, kterého si opravdu váží, řekne vám tohle:

„Takových věcí mám víc…“

Například?

„Jak vám to popsat? Izolátor na 60 kilovolt.“

A v čem je zvláštní tento kousek?

„No v tom, že ho nikdo jiný nemá…“

Ve sbírce je ale třeba izolátor z plotu koncentračního táboru v Osvětimi. Nebo skutečně historický elektroexponát z roku 1876. Sbírka je to tak vyhlášená, že se říká, že kdyby ji František Daněk prodal, je z něho milionář.

„Kdybych to počítal ty věci jako nové, tak to bych byl několikamilionář. Možná že i za ty sběratelské ceny. Ale já nemám v úmyslu tu sbírku prodávat.“

Muzeum izolátorů a bleskojistek najdeme asi 2 kilometry na východ od Obrataně na Pelhřimovsku. Vstupné se tu nevybírá.

„Vstupné je dobrovolné, říkám. Protože já na to nemám živnosťák, na to provozování muzea.“

Protože jde ale o soukromou sbírku, je třeba se s Františkem Daňkem předem domluvit. Jeho telefonní číslo: je 603 261 369.

Příjemný výlet.

Na Impulsu Máme Česko ráááádi a celý tento týden jsme proto na Vysočině…

05.09.2008

Moravské Kopanice

Moravské Kopanice – to je náš dnešní tip na víkendový výlet. Je to kopcovitá oblast Moravského Slovácka na moravsko-slovenském pomezí. Pozvánku připravil reportér Alan Hejma.
29.08.2008

Motolský potok

Dnešní tip Rádia Impuls na víkendový výlet je poněkud netradiční. Zůstáváme v Praze a půjdeme podél potoka, o kterém asi málokdo ví. Přesto stojí za to… Pokračuje reportér Alan Hejma.
22.08.2008

Železniční trať Bechyňka

Teď vás pozveme na jednu výjimečnou a dost důležitou jihočeskou železniční trať. Ta spojuje města Tábor a Bechyni. Trať prochází nádhernou přírodou a má jeden velký primát.
08.08.2008

Staré Hrady

Na samé severní hranici středočeského kraje najdeme hrad a zámek Staré Hrady. Ten určitě stojí za návštěvu – už jenom proto, že má asi nejčerstvější expozici ze všech podobných tuzemských hradů a zámků.
01.08.2008

Rudka u Kunštátu

Blanické rytíře bychom normálně hledali někde v okolí hory Blaník na Vlašimsku. Jenže někteří z nich jsou i na Moravě… Už skoro 80 let se s nimi můžeme setkat u Rudky u Kunštátu.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.