Klášter Panny Marie, Nová Říše

Publikováno: 16.08.2008 09:20
Nádhernou moravskou církevní památkou je klášter v Nové Říši. Přesněji jde o Klášter Panny Marie s bezmála osmisetletou historií.

Představit klášter mi opět pomůže Miroslav Tausig z Klubu Českých turistů. Mirku dobrý den.

„Dobrý den. Jak jste řekla, klášteru bude brzo 800 roků, založili ho v roce 1211 vojenský velitel Markvard z Hrádku a jeho žena pro panny sv. Norberta, tedy premonstrátky. Později se stal ale klášterem mužským a za minulého režimu i sídlem vojenské jednotky. To, co vidíme dnes, je vlastně znovu vystavěný klášter po velkém požáru v roce 1813.“

Mirku, klášter jsem vybrala hlavně kvůli výstavnému baroknímu kostelu sv. Petra a Pavla se skutečně uchvacující výzdobou. Co o něm můžete posluchačům říct?

„Je to skutečně velký kostel, na délku má 45 metrů a na šířku 12. Stěny zdobí překrásné fresky z 18. století a moc si tu cení i víc než 300 let starých lavic, kazatelny a varhan anebo křížové cesty od Františka Bílka.“

Klášter se pyšní i vzácnou knihovnou. Zdejší řád neváhal nakupovat knihy ze zrušených klášterů. Stovky svazků například pochází z jezuitské knihovny v Telči. Knihovna utrpěla četné ztráty v roce 1813, kdy asi polovinu knih spolkl požár.

Další ránou pak bylo zrušení kláštera v roce 1950, kdy tu mnichy až do revoluce nahradilo vojsko. Mirku, říkám si, že ke správnému klášteru patří nějaká legenda nebo zázrak, jak je to v Nové Říši?

„Zázrakem by se určitě dala nazvat situace po požáru v roce 1683. Tehdy shořelo snad všechno, ale milostný obraz Panny Marie v jižní boční kapli zůstal ohněm naprosto nedotčený. Je to místní nejstarší malba a při prohlídce vás na ni určitě upozorní.“

Návštěvníky teď v létě klášterem provádějí od pondělí do soboty, vždy v půl jedenácté, v půl druhé a v půl čtvrté. V neděli pak dvakrát odpoledne. Po prázdninách se dá prohlídka domluvit po telefonu. Novou Říši najdete na Jihlavsku nedaleko Želetavy.

19.08.2008

Zámek Červená Lhota

Jedním z našich nejnavštěvovanějších zámků je jihočeská Červená Lhota. V Máme Česko ráááádi ale zatím chyběl. Napravit se to při svých toulkách jihočeským krajem rozhodla Hanka Kracíková.
18.08.2008

Chýnovská jeskyně

I jižní Čechy mají své krasové „památky“, s Máme Česko ráááádi se proto vydáme do Chýnovské jeskyně.
17.08.2008

Telč

Telči se říká Moravské Benátky. Právem. Centrum je obklopené rybníky a také kvůli náměstí. To lemují nádherné starobylé měšťanské domy.
15.08.2008

Westernové městečko Šiklův mlýn

Kdo si v dětství rád hrál na kovboje a indiány, ať zbystří. Dnešní vyprávění Hanky Kracíkové nás totiž zavedlo na Divoký západ...
14.08.2008

Hrad Kámen

Dnes se Hanka Kracíková vydala na Pelhřimovsko. Cílem jejího putování byl hrad Kámen.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.