Chýnovská jeskyně

Publikováno: 18.08.2008 16:30
I jižní Čechy mají své krasové „památky“, s Máme Česko ráááádi se proto vydáme do Chýnovské jeskyně.

Chýnovská jeskyně leží v útrobách Pacovy hory zhruba 2 kilometry od Chýnova na Táborsku. Podle místa, kde leží, také dostala svůj název. Je to vůbec první jeskyně, kterou na našem území otevřeli pro veřejnost.

Profesionálního turisty Miroslava Tausiga se ptám, kdy to bylo?

„Bylo to už v 19. století, a to v roce 1868. Výletníci do ní tedy chodí právě 140 let. A objevená byla o pět let dřív.“

Jak se na jeskyni vůbec přišlo?

„Možná je to jen pověst, ale je dost pravděpodobné, že se to stalo při těžbě v místním vápencovém lomu. Jednomu z lamačů kamene tu prý zapadlo kladivo do pukliny ve skále. A když se ho snažil vylovit, přišel na širokou podzemní chodbu. Od té doby jeskyňáři objevili celkem 1,5 kilometru chodeb.“

Mirku, myslím, že je tedy na čase chodby posluchačům trochu představit.

„Tak místní chodby a sluje vymlela voda ve vápencových skalách a stěny nabízejí překrásné mramorové kresby. Zajímavé jsou prohlubně ve stropu chodby nazvané Žižkova střelba. Ta ostatně dostala jméno právě kvůli nim. Nikdo dodnes pořádně nevysvětli, jak vznikly.“

Já si pamatuji Kapli svatého Vojtěcha, to je sluje se zapíchnutým křížem na počest objevení jeskyně a také různými vzkazy na stěnách od dávných návštěvníků. A jeskyně je prý největším přirozeným zimovištěm netopýra řasnatého u nás. Ale já si tedy na netopýry z prohlídky vůbec nepamatuji.

„Možná to bude tím, že jste tam byla v létě….“

Možná máte pravdu, obraťme ale list. Vzpomínám si, že jsme v podzemí byli docela dlouho, jak velké prostory jsou přístupné?

„Nějaké závratné kilometry se v podzemí nenachodí, přístupných je jen 220 metrů. Ale převýšení je přes 40 metrů a jak se chodí nahoru a dolů po různých schodech a zastavuje v jednotlivých sálech, vydá to tak na 40 minut.“

Takže jako obvykle u jeskyní doporučujeme svetr s sebou, v jeskyni je od 5 do 9 stupňů Celsia.

Chýnovská jeskyně se nachází asi 3 kilometry po modré turistické značce z Chýnova a zaparkovat se dá také poblíž.

19.08.2008

Zámek Červená Lhota

Jedním z našich nejnavštěvovanějších zámků je jihočeská Červená Lhota. V Máme Česko ráááádi ale zatím chyběl. Napravit se to při svých toulkách jihočeským krajem rozhodla Hanka Kracíková.
17.08.2008

Telč

Telči se říká Moravské Benátky. Právem. Centrum je obklopené rybníky a také kvůli náměstí. To lemují nádherné starobylé měšťanské domy.
16.08.2008

Klášter Panny Marie, Nová Říše

Nádhernou moravskou církevní památkou je klášter v Nové Říši. Přesněji jde o Klášter Panny Marie s bezmála osmisetletou historií.
15.08.2008

Westernové městečko Šiklův mlýn

Kdo si v dětství rád hrál na kovboje a indiány, ať zbystří. Dnešní vyprávění Hanky Kracíkové nás totiž zavedlo na Divoký západ...
14.08.2008

Hrad Kámen

Dnes se Hanka Kracíková vydala na Pelhřimovsko. Cílem jejího putování byl hrad Kámen.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.