Velké Losiny

Publikováno: 04.07.2007 12:00
V dnešním dílu Máme česko ráááádi Vás zavede do Velkých Losin. Tam konkrétně do ruční papírny.

Velké Losiny leží severně od města Šumperk v údolí řeky Desná. Jsou známé svou stoletou lázeňskou tradicí a hlavně kulturními památkami. Za jednou z nich se vypravím dnes s Miroslavem Tausigem. Je to ruční papírna.

„Mohu potvrdit, že ruční papírna ve Velkých Losinách je skutečným unikátem v evropském měřítku. Výroba tu sahá to roku 1591 a dodnes funguje na zajímavých technických zařízeních.“

Papírna je od roku 2002 národní kulturní památkou. Opravdu se tu veškeré výrobky dělají ručně podle několik set let starých principů?

„Papírna prošla nákladnou rekonstrukcí, ale přesto se nic téměř nezměnilo na způsobu výroby celého sortimentu. Všechno se tady přelívá, čistí, lisuje tak, jak jsme se to všichni učili ve škole.Můžete se podívat z ochozů, jak se takový papír vyrábí. To je ale na objednání.“

Papírna ve Velkých Losinách patří k nejstarším dosud pracujícím podnikům svého druhu v Evropě. Papír tu vzniká ze lnu a bavlny a objednávají si ho umělecké firmy i prestižní organizace pro reprezentační účely.

„V prodejně si můžete koupit veškerý sortiment a uvidíte tam například běžné dopisní papíry, obálky všech tvarů nebo balicí papír nádherných tvarů a provedení.“

Ruční papírna je přímo v centru Velkých Losin na Šumperku. Pohodlně zaparkujete přímo na místě. Kdo by se tam vydal, tak si můžete naplánovat návštěvu místního renesančního zámku.    

11.07.2007

Zámeček u Temelína

Přímo u jaderné elektrárny Temelín najdete renesanční zámek Vysoký Hrádek. Dnes Vás tam zveme.
10.07.2007

Město Tábor

Na Bechyňskou bránu v historickém jádru Tábora si posvítíme s expertem Českého klubu turistů Miroslavem Tausigem.
09.07.2007

Jižní Čechy a bílá paní

Tento týden zamíříme do jižních Čech. Začneme u rožmberské Bílé paní.
06.07.2007

Hrad Sovinec

S Hankou Kracíkovou a Miroslavem Tausigem se v dnešním dílu Máme česko ráááádi vydáme na tajemný severomoravský hrad Sovinec.
05.07.2007

Svět miniatur

V dnešním dílu Máme česko ráááádi se můžete s Hankou Kracíkovou a Miroslavem Tausigem projít mezi evropskými památkami ve zmenšené podobě. Na severu Moravy je totiž svět miniatur MINIUNI.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.