Jižní Čechy a bílá paní

Publikováno: 09.07.2007 16:35
Tento týden zamíříme do jižních Čech. Začneme u rožmberské Bílé paní.

Rožmberk nad Vltavou je jednou z našich nejnavštěvovanějších památek. Je známý díky svému názvu jako sídlo šlechtického rodu Rožmberků. Tím ale v podstatě nikdy nebyl. Rožmberkové mnohem častěji pobývali na Českém Krumlově nebo Třeboni.

Rožmberk je proslulý i díky Bílé paní. Perchtu zná odborník na výlety Miroslav Tausig.

„Perchta byla dcerou významného českého panovníka Oldřicha II. z Rožmberka. Ten ji provdal za velmi zlého Jindřicha z Hradce, který ji ponižoval a týral. Perchta se celý život snažila pomáhat chudým. Když Jindřich umíral chtěl, aby mu odpustila. Perchta to neudělala.“

Když se zjevuje, tak prý předpovídá budoucnost?

„Traduje se, že se objevuje ve třech podobách. S rukavičkami až po lokty v barvě červené, když věštila požár. V barvě černé, což znamenalo smrt nebo nějaké neštěstí. V barvě bílé, když se mělo narodit děťátko nebo před svatbou.“

Perchta má na Rožmberku i vlastní komnatu.

„Jde o pokoj bílé paní, kde visí i její podobizna. Mnohem zajímavější než obraz bílé paní je nápis na plátně, který má skrývat cestu k pokladu. Kdo se bude řídit rozumem a srdcem, může najít poklad, kdo se ale bude řídit pouze hamižností, zmizí navěky.“

 

Rožmberk leží asi 35 kilometrů jižně od Českého Krumlova. Vlak tentokrát moc nedoporučuji. Nádraží je vzdálené od samotného Rožmberka zhruba kilometr a jde se po silnici. S autem by neměl být problém. Zaparkujete přímo u hradu.

11.07.2007

Zámeček u Temelína

Přímo u jaderné elektrárny Temelín najdete renesanční zámek Vysoký Hrádek. Dnes Vás tam zveme.
10.07.2007

Město Tábor

Na Bechyňskou bránu v historickém jádru Tábora si posvítíme s expertem Českého klubu turistů Miroslavem Tausigem.
06.07.2007

Hrad Sovinec

S Hankou Kracíkovou a Miroslavem Tausigem se v dnešním dílu Máme česko ráááádi vydáme na tajemný severomoravský hrad Sovinec.
05.07.2007

Svět miniatur

V dnešním dílu Máme česko ráááádi se můžete s Hankou Kracíkovou a Miroslavem Tausigem projít mezi evropskými památkami ve zmenšené podobě. Na severu Moravy je totiž svět miniatur MINIUNI.
04.07.2007

Velké Losiny

V dnešním dílu Máme česko ráááádi Vás zavede do Velkých Losin. Tam konkrétně do ruční papírny.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.