Hrad Sovinec

Publikováno: 06.07.2007 16:30
S Hankou Kracíkovou a Miroslavem Tausigem se v dnešním dílu Máme česko ráááádi vydáme na tajemný severomoravský hrad Sovinec.

Hrad Sovinec leží nedaleko města Šternberk. Musím ale upozornit, že je velmi dobře schovaný v horách a najít ho není jen tak. Rádiu Impuls to potvrdil odborník na cestování Miroslav Tausig.

„Můžu potvrdit, že Sovinec je skutečně velmi dokonale schovaný před zraky veřejnosti. To se hodilo už v dobách minulých. Dobyvatelé ho většinou ani nehledali.“

Za války sloužil Sovinec jako vězení pro francouzské důstojníky. Má velmi spletitou síť podzemních chodeb. Dnes je hrad zajímavý i díky několika pověstem. Jedna se váže k blízkému vrchu Křížov. Říká se, že pokud se nad ním objeví na nebi boží pásek, tedy asi duha, sahá do poháru s vodou. Kdo se pak z poháru napije, bude obdařen poznáním.

„Já zase znám pověst, která vysvětluje, proč nese hrad jméno Sovinec. V dávných dobách zlá čarodějnice zaklela do podoby velké sovy. Dívka, která chodila do lesa, objevila jednou jeho skrýš a v noci se s princem v lidské podobě setkala. Princ ji natolik učaroval, že s ním zůstala do konce života. Lidé v okolí často vídali dívku s velkou sovou na rameni. Láska jim prý zůstala a občas se objevují za hlubokých nocí přímo na hradě.“

Já přidám ještě jednu o popravčím místě. Kousek od hradu je Šibeniční vrch. Je to kopec, kde stávala šibenice. Mnoho odsouzených na smrt zanechalo na místě tolik hrůzy, že se i po odstranění šibenice několik let neodvážil nikdo na vrch vystoupit. Traduje se, že na horu chodí procesí černě oděných postav. Jsou to ti, kteří se nedočkali odpuštění za své hříchy.

Sovinec leží asi 14 kilometrů severně od Šternberka. Pokud pojedete autem, pohodlně zaparkujete přímo v podhradí.

11.07.2007

Zámeček u Temelína

Přímo u jaderné elektrárny Temelín najdete renesanční zámek Vysoký Hrádek. Dnes Vás tam zveme.
10.07.2007

Město Tábor

Na Bechyňskou bránu v historickém jádru Tábora si posvítíme s expertem Českého klubu turistů Miroslavem Tausigem.
09.07.2007

Jižní Čechy a bílá paní

Tento týden zamíříme do jižních Čech. Začneme u rožmberské Bílé paní.
05.07.2007

Svět miniatur

V dnešním dílu Máme česko ráááádi se můžete s Hankou Kracíkovou a Miroslavem Tausigem projít mezi evropskými památkami ve zmenšené podobě. Na severu Moravy je totiž svět miniatur MINIUNI.
04.07.2007

Velké Losiny

V dnešním dílu Máme česko ráááádi Vás zavede do Velkých Losin. Tam konkrétně do ruční papírny.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.