Dlouhé stráně

Publikováno: 03.07.2007 12:00
V dnešním dílu Máme česko rádi se podíváme na jeden z technických zázraků České republiky -elektrárnu Dlouhé stráně.

Přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně vybudovali přímo v srdci chráněné oblasti Jeseníků. Známá je hlavně vodní nádrž při pohledu z výšky. Připomíná vajíčko naměkko s odříznutou špičkou. Více řekl Rádiu Impuls turista z povolání Miroslav Tausig.

„Elektrárna je skutečným technickým skvostem. Celá je pod zemí a její výkon 650 megawath je opravdu úctyhodný, když si uvědomíme, že se jedná o naprosto čistou energii, když se získává z vody.“

 

Můžete nám vysvětlit, jak to vlastně funguje? Nejdřív tu vodu načerpám nahoru a potom ji nechám téct dolů? To je trochu nelogické, ne?

„Princip přečerpávacích elektráren je skutečně trochu podivný, ale jinak vzhledem k provozním cenám je naprosto jedinečný. V noci se pomocí nadbytečné a velmi levné energie čerpá voda do horní nádrže a ve špičce, přes den, se voda spouští přes turbíny a vyrábí se drahá, denní energie.“

Navíc tahle elektrárna je krásná. Jezdí se na ni dívat lidé z celé republiky a exkurze ze zahraničí si tady podávají kliku. Můžeme dnes potěšit i ty, kteří se sem nechystají?

„Je tady opravdová zvláštnost. Tou je, že celá elektrárna se v případě potřeby zapne do jedné minuty a může uživit i docela velké město. Třeba Plzeň. Ovšem jen do chvíle, než nahoře dojde voda. Potom je zase tma.“

Elektrárnu Dlouhé stráně najdete nedaleko Loučné nad Desnou. Ještě než vyrazíte na výlet, tak do elektrárny raději zavolejte předem. Kvůli opravám může být přístup omezený.

04.07.2007

Velké Losiny

V dnešním dílu Máme česko ráááádi Vás zavede do Velkých Losin. Tam konkrétně do ruční papírny.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.