Češi nechtějí Romy za sousedy

Publikováno: 08.05.2007 20:00
Češi by měli za sousedy nejraději Slováky, Angličany, Francouze a Američany, naopak nejvíce předsudků mají vůči Romům. Zjistil to dubnový průzkum agentury STEM.

V Impulsech Václava Moravce dnes bude ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková vysvětlovat, proč tomu tak je a jak by to chtěla změnit.

Nic se nemění - Romové jsou na tom podle průzkumu nejhůř

Ve vztahu k cizím státním příslušníkům je česká veřejnost rozdělena - zhruba polovina je přesvědčena o tom, že občané ČR nemají vůči cizincům předsudky, druhá polovina má opačný názor.

Z průzkumu vyplynulo, že Slováka by za souseda přijalo velmi dobře a bez problémů 93 procent, Angličana 79 procent, Francouze 75 procent, Američana 73 procent, Němce a Žida shodně 63 procent a volyňského nebo kazašského Čecha 50 procent lidí. Obyvatele bývalé Jugoslávie by za souseda velmi dobře a bez problémů sneslo 42 procent, Rusa 36 procent, Vietnamce 27 procent a Číňana 26 procent lidí.

Medializace problému? Nepomáhá

Nejhůře v tomto hodnocení dopadli Romové - za souseda by je velmi dobře a bez problémů nesla jen desetina dotázaných. Za zcela nepřijatelné by to pokládalo 40 procent dotázaných, dalších 26 procent by to neslo těžce a 24 procentům by to nebylo příjemné. Z dlouhodobých údajů plyne, že v posledních dvou letech se ze 32 na 40 procent zvýšil podíl lidí, pro něž jsou Romové jako sousedi zcela nepřijatelní. Podle analytiků STEM je otázkou, zda lze tuto změnu přičíst "intenzivnější medializaci" romské problematiky v posledních měsících. 

RE kritizuje ČR za diskriminaci Romů

Na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy (RE) se ve Štrasburku objevila i kritika Česka a Slovenska.

Případy nuceného vystěhování romských rodin, nebo plánovaní podobných vystěhování, byly zaznamenány v řadě zemí RE, především v Albánii, Bulharsku, Česku, Francii, Řecku, Rumunsku, Rusku, Slovensku, Turecku a Británii, uvádí zpráva.

Dokument poznamenává, že Evropský soud pro lidská práva při RE nyní posuzuje dvě vážné stížnosti Romů. Jedna se týká údajné diskriminace romských dětí v českém školství, druhá údajné sterilizace romských žen bez jejich vědomí či souhlasu ve slovenském zdravotnictví.

Romskou otázkou se zabývá dokument o Chanově

Na horké půdě mosteckého sídliště Chanov, místě s nadprůměrně vysokou kriminalitou, pětadevadesátiprocentní nezaměstnaností a skoro osmdesátimilionovým dluhem na nájemném, natočil režisér Jiří Pokorný dokument nazvaný Chanov - Ghetto No.1,

„Je to skutečně romské ghetto, ale zároveň i synonymum bezradnosti a nemohoucnosti, směsice pokrytectví a dobře míněných snah řešit takzvanou romskou otázku. Naše noční můra, výčitka a špatné svědomí. Ale i omezenost, agrese a bezvýchodnost," řekl režisér o svém projektu.

Obrazy, které Chanov nabízí, mluví podle něj samy za sebe. Autor nechce nikoho obžalovávat; na druhou stranu ani nepředkládá osvícené recepty.

Pokorný dobře ví, že se na tento snímek do kina nepohrnou široké masy publika. "Mohl by ovšem být příspěvkem do věčně živé diskuse o soužití Romů a gadžů i důkazem o tom, že nám, tvůrcům z majoritní společnosti, určitá témata nejsou jedno," poznamenal dokumentarista. Věří, že si jeho film svůj okruh publika najde.

Pro Edelmanovou jsou to cikáni

V poslední době diskusi rozvířilo hlavně vystoupení předsedkyně řádně registrované Národní strany Petry Edelmannové na podporu vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) na demonstraci uspořádané proti jeho výrokům o Romech. Podle mnoha odborníků nevybočuje z běžného vyjadřování v českém tisku a českých politiků. Tvrdí to politolog Zdeněk Zbořil.

Edelmannová se minulý měsíc zúčastnila demonstrace proti Čunkovým výrokům před úřadem vlády jako přihlížející, popřípadě jako neformálně diskutující. Zásadně nazývala Romy Cikány. Chování některých členů romské komunity považuje za vlastní celé komunitě, kterou nedostatečně definuje. Přisuzuje jí neartikulovaný řev, nepřizpůsobivost, nízkou vzdělanost, neschopnost vyjadřovat se, štvaní. Poukazovala na skutečnost, že údajně některé demonstranty přivezly vozy taxislužby.

Fenomén Čunek - i vicepremiér chce Romy "vyřešit“

Předseda lidovců Jiří Čunek míní, že jako vicepremiér má právo podílet se na řešení všech problémů, kterými se vláda zabývá, včetně otázek týkajících se Romů.

Čunek v televizi Prima řekl, že má skutečný zájem na tom, aby se problém sociálně slabých romských rodin začal řešit. Vláda podle něj musí najít shodu na programu, který situaci skutečně změní. "Ne jako doposud, kdy ty programy jenom přibrzdily degradaci Romů a neřešení problému," řekl. Připomněl přitom, že své poznatky předal ministryni Džamile Stehlíkové (Strana zelených), která koncepci romské politiky připravuje.

Zdroj: ČTK, Rádio Impuls 

15.05.2007

Lidé se řítí do dluhové pasti

Banky zvyšují svoje zisky. Každé čtvrtletí se chlubí tím, jak dobře podnikají. Mimo jiné jim k tomu pomáhají často kritizované poplatky, které „uždibují“ z peněz svých klientů.
14.05.2007

Matka týrala svého syna...

Máme den rodin, který má podpořit rodinnou politiku a poukázat na to, že rodina je základ státu. V mnoha případech to ale už neplatí. Nejen, že zakládání rodin rozhodně není trendem, ale přibývá i počet týraných dětí. Naposledy veřejností otřásl případ malého Ondřeje z Kuřimi.
13.05.2007

Rakušané blokují Čechy kvůli Temelínu

Jaderná elektrárna Temelín zvedá vlny odporu už dlouhá léta. Ministři zahraničí obou zemí teď budou jednat, zda rakouští odpůrci neporušují mezinárodní úmluvy.
10.05.2007

Muž na mateřské? Spíš vzácnost

V posledních letech rodí silné ročníky ze sedmdesátých let. Třicetileté maminky nejsou výjimkou. Když se capart narodí, žena většinou skončí na mateřské. Na mateřskou však mohou i muži. Stát jim chce také od roku 2008 přiznat týdenní otcovskou dovolenou...
09.05.2007

Češi si mění řidičáky

Průkazy vydané do roku 1993 by si šoféři měli vyměnit do konce tohoto roku. Ministerstvo dopravy kromě výměn řidičáků monitoruje bodový systém a chystá v něm změny. A sleduje také statistiky nehodovosti. Potěšující zpráva je, že za posledních pět let ubylo na silnicích mrtvých.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.