Vepřové panenky s borůvkovou salsou.

Publikováno: 27.08.2005 08:20
Mnozí se budou divit nad touto skladbou potravin, ale nechte se překvapit, je to opravdu zážitek, kterým poctíte jak rodinu, tak přátele.

 

BORŮVKY:

Časem borůvek je léto. Sbírají se zpravidla v první polovině července, v suchých a teplých letech i koncem června. Celá sklizeň trvá asi šest týdnů. Sběr borůvek je – kromě houbaření – jednou z mála příležitostí, jak spojit příjemnou rodinnou vycházku do přírody se sběrem lesních plodů. Kupované ovoce by mělo být nepoškozené a pružné. Čerstvé borůvky poznáme podle bělavého ojínění plodů.

Při laboratorních pokusech bylo prokázáno, že antokyanidy obsažené v borůvkách mají značné vazoprotektivní a protiotokové účinky: podporují odolnost cév a zmenšují jejich propustnost. Brání shlukování krevních destiček a chrání kolagen před působením superoxidových iontů. Kromě toho umožňují regeneraci červeného barviva a zlepšují kvalitu vidění při tlumeném světle. Chrání i sliznici trávícího ústrojí. Listy velice účinně snižují hladinu cukrů v krvi. 

Obvyklé použití: 

Borůvka je často předepisována při léčbě lymfatické a žilní nedostatečnosti. Posiluje křehké krevní kapiláry, užívá se také při hemoroidech a v gynekologii. V oftalmologii je používána pro svou schopnost léčit některé poruchy vidění. Především zlepšuje kvalitu vidění za šera. (Pravidelné užívání borůvek je doporučováno pilotům letadel a profesionálním řidičům či závodníkům) 

Zdroj: boruvky.cz

Pro dnešní pokrm budeme potřebovat:

* ½ kg vepřových panenek
*  250g borůvek
* 1 citron
* kousek zázvoru (asi 3 cm)
* 1 chilli papričku
* 3 lžíce olivového oleje
* sůl, pepř.

Postup přípravy:

* Do rozmixovaných borůvek přidáme šťávu z celého citronu, nastrouhanou kůru z celého citronu a nastrouhaný zázvor.
* Celé dobře promícháme a přidáme nasekanou papričku zbavenou jádřince.
* Do této salsy (tedy omáčky) pomalu vmícháme olivový olej.

* Panenky nakrájíme na medailonky asi 3 cm silné, opepříme a osolíme
* Orestujeme po obou stranách (cca 4 minuty) a ihned zabalíme do alobalu, ve kterém panenky necháme odpočinout cca 5 minut - jsou pak velmi šťavnaté.
* Na talíře dáme několik lžic borůvkové salsy a poklademe panenkou.

Jako přílohu doporučujeme malý kopeček divoké rýže.


DOBROU CHUŤ vám přeje František Horejš a Rádio IMPULS.

Rubriku "Hrnečku vař" můžete na Rádiu IMPULS slyšet každou sobotu v 08:15 a v repríze pak ve 12:15.

08.10.2005

Tvarohové nočky s brusinkami.

Dnes se odměníme sladkým dezertem, a to ne ledajakým. Vypravíme se do rakouského Salcburku, kde jsou doma tvarohové nočky s brusinkami. Tento jednoduchý a přitom výtečný dezert si zamiloval již Mozart a je nedílnou součástí při návštěvě tohoto města v podhůří Alp.
24.09.2005

Hlíva ústřičná v sýrovém kabátě s bylinkovým sósem.

Je podzim a tak zůstaneme u pokrmů z hub s tím rozdílem, že pro ně nemusíte jít do lesa, ale stačí jít do supermarketu a můžeme začít. Nelekejte se, vypadá to složitě, ale není tomu tak. Tento kulinářský zážitek je velmi oblíben ve Francii a já věřím, že budete nadšeni tak jako my.
17.09.2005

Losos s anglickou slaninou a estragonem.

Dnes si dáme lososové filé tak trochu jinak. Recept je velmi oblíben u našich jižních sousedů v Rakousku a tak věřím, že bude chutnat i vám. A nelekejte se výčtu ingrediencí, celý pokrm je hotov za cca 20 minut.
03.09.2005

Telecí cibulové řízky.

Dnes si dáme něco opravdu velmi jednoduchého a přitom velmi chutného. Jsou to telecí cibulové řízky.
20.08.2005

Gorgonzolové fazole s lilkem.

Máme ještě prázdniny, tak si i tentokráte dáme něco lehkého, co nezabere mnoho času a je přitom velmi chutné: jsou to gorgonzolové fazole.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.