Vysoké Tatry sedm měsíců poté

Publikováno: 18.06.2005 17:15
O tom, jak to v nejvyšších slovenských horách vypadá po větrné smršti v současné době, nám teď poví cestovatel Jirka Kolbaba. Nechybí tu samozřejmě ani kolega Alan Hejma.

Já myslím, že to, co se stalo v Tatrách loni v listopadu, na to asi nikdo z nás nezapomene. Jirka k tomu má ale víc, protože tam i fotil.

„Ahoj. Ano, ví o tom hlavně i ten, kdo poslouchá média. Kdo by z nás neznal Starý Smokovec, Štrbské pleso, to jsou oblasti, které jsme my Češi měli vždy rádi ještě v době, kdy nám tak trochu patřily. Bohužel 19.listopadu po čtvrt na čtyři odpoledne se to stalo, pod tyto vysoké, majestátné štíty Vysokých Tater, v oblasti mezi Vysokými a Nízkými Tatrami, přes tyto městečka a obce, se přehnal orkán. Nárazy větru tehdy dosahovali 170 kilometrů v hodině a během několika málo minut z toho rozsáhlého lesního porostu, který má rozlohu 46 tisíc hektaru, tak zničil 12 tisíc hektaru a dalších 12 tisíc hektaru velice významně poničil. Stromy padaly, zejména jehličnany padaly jako třísky.“

Ty jsi mi říkal, že ti to připomínalo dětskou hru mikádo.

„Přesně tak to vypadalo, jako když popadá mikádo, když jsme to jako malé děti hrály. Přes sebe ležely kmeny staletých stromů. Můj laický postřeh je, že zůstaly stát jen modříny.“

A jaké zprávy máš z Tater teď?

„Ono se říká, že to bude trvat sto roků, než se obnoví les do původního stavu. Tato apokalypsa zasáhla asi 5 tisíc lidí. Dnes mají oni a jiní odborníci obavu z toho, co se bude dít, protože teď do toho vstupují odborníci i laikové, obchodníci, politici, lobisté a různí podnikatelé a každý by chtěl do toho něco říct a nějak urvat to svoje, protože jakmile se pláně obnažily, tak tam každý přichází se svým novým nápadem. Někdo by to chtěl komerčně využít, někdo by z toho chtěl udělat doslova cirkus a padají tam absolutní návrhy, jako například postavit lanovku mezi Vysokými a Nízkými Tatrami a jiní zase říkají, že si les pomůže sám, načež jiní říkají, že lesu se musí pomoci, takže dnes se tam vedou až hádky. Odborníci řeší další problémy, že zvířata nemají své prostory, které měla a také způsoby obživy se musí měnit, protože se zvířata těžko k obživě dostávají. Také je třeba pamatovat, že přichází letní sezóna, musí se vytvářet protipožární ochrany a pásy, protože les je teď velmi nebezpečný a může se vznítit. Je třeba také připomenout, že se zničilo 200 kilometrů značených turistických chodníků a odborníci se snaží je zachránit. Já jsem tam viděl spoustu firem jak z Čech, tak i ze Slovenska, Poláků, ale i z jiných zemí, protože záchrana lesa je také velký business. Je tam angažována spousta firem, které musí les vyčistit a odborníci tvrdí, že to bude trvat tak rok a půl a pak bude trvat tak pět let, než se vyčistí zbytky stromů a pak se bude moci vysadit odborně nový les a vegetace, která by snesla takový nápor.“

Takže doufejme, že všechno dobře dopadne.

„Doufejme. Doufají i Slováci a doufají i Češi, kteří mají Tatry rádi, že zvítězí zdraví rozum.“

Dnes ale opustíme Slovensko a přesuneme se do jižní Ameriky.

„Ano, koukneme se do Argentiny. Do té doby na slyšenou.“

03.07.2005

Antarktida

Kontinent věčného ledu - Antarktida. Tam se teď vypravíme s cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou. Dnes byste, Alane, měli připomenout, kdy a kým byla vlastně Antarktida objevena.
02.07.2005

Mexiko

Střední Amerika - to je aktuální cíl, o kterém teď bude povídat cestovatel Jirka Kolbaba spolu s kolegou Alanem Hejmou. Na programu je Mexiko a jeden prazvláštní historický sport. Je to tak, Alane?
26.06.2005

Slovinsko na raftu

Stejně jako včera i teď nás cestovatel Jirka Kolbaba spolu s kolegou Alanem Hejmou zavedou do Slovinska. Jirka tu totiž nedávno strávil víkend plný adrenalinových sportů - třeba raftingem. To je něco pro tebe, že jo Alane.
25.06.2005

Slovinsko

Návrat do Evropy teď čeká cestovatele Jirku Kolbabu a Alana Hejmu. A dokonce poměrně blízko - do Slovinska.
19.06.2005

Vznik Buenos Aires

Cestovatel Jirka Kolbaba nás teď spolu s kolegou Alanem Hejmou zavedou do Jižní Ameriky. Konkrétně k velmi obtížnému zakládání hlavního argentinského města Buenos Aires. O tom už jsme jednou mluvili, ale jak to nakonec dopadlo?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.