Ukrajinou na offroadech

Publikováno: 12.06.2005 17:15
Ukrajinský víkend cestovatele Jirky Kolbaby pokračuje. Dnes to ovšem – na rozdíl od včerejšího vyprávěné – bude trochu jiný pohled na tuto východoevropskou zemi. Slibuje to aspoň kolega Alan Hejma.

Dneska to bude o silných autech, jestli se nepletu.

„O velmi silných a velmi schopných autech, to znamená něco, co laikovi vyrazí dech. Přátelé z Vysočiny, kteří mají klub na offroadové ježdění, uspořádali expedici Ukrajina 2005 a já jsem se té akce zúčastnil jako naprostý laik, který nikdy na takovém podniku nebyl a byl jsem z toho zaskočený a dojatý. Mám krásnou a novou zkušenost. Projeli jsme celé Slovensko, kde už jsme si zajeli do terénu a vjeli jsme do Zakarpatské Ukrajiny, do rovinaté oblasti. Ukrajina má celkový průměr jen 140 metrů nad mořem. Přeci jen se v této části Karpat zdvíhají kopečky, které přesáhnou 1500 metrů. Projeli jsme těmi vesničkami s nekvalitními cestami. Jelo nás 10 aut z Česka a jedno ze Slovenska a čekali nás tam partneři, kteří nám vytyčili cestu, kteří nám ukázali oblasti, do kterých je možné vjíždět, protože lidé, kteří jezdí offroady, také milují přírodu a snaží se ji chránit. To znamená, že nejezdí všude a jezdí jen po místech, která jsou k tomu vhodná.“

A kde konkrétně jste jezdili?

„My jsme se pohybovali v oblasti Užhorodu, Nižgérie, také Chrust, což je u rumunských hranic, ale hlavně Kolčava, kde Ivan Olbracht napsal ten slavný příběh o Nikolovi Šuhaji. Jezdili jsme po svazích, kde jsme občas potkali jen pastevce, kteří pásli své stádo a byl to něco úžasného. Já jsem byl dojatý, protože miluji auta a najednou jsem viděl auta mnoha slavných výrobců, která mají náhon na všechna čtyři kola. Jsou to velice silná auta, mají upravené podvozky, tlumiče, mají speciální pneumatiky. Dokonce si někteří řidiči zvyšují světlo z vozu. To auto přejíždí přes metrový příkop a má všechna čtyři kola na zemi. Také se třeba používají naviják a různá tažná zařízení. Přivážou se za nějakou pevnou překážku, nebo se ta auta vzájemně vytahují na principu kladky a dokáží vjet do neuvěřitelných oblastí, kam by člověk ani netušil, že tam auto může vjet.“

To bych se skoro bál.

„Je to pochopitelně adrenalinový sport. Několikrát jsem měl stažený žaludek, protože auto jede do svahu nebo na blátě nebo na mokré cestě a najednou se začne svažovat a začne sklouzávat. Třeba se začne i natáčet do boku a pod vámi je 200 až 300 metrový svah. Jsou to lidé, kteří toto umí zvládat a jsou to mistři svého oboru.“

U nás by to ale asi nešlo dělat. U nich neexistují ochranáři přírody?

„Tam jsou oblasti, kam se může bez problémů takto vjíždět. Podobné oblasti jsou třeba i v Itálii, nebo v Rumunsku a offroadáři z celé Evropy do těchto oblastí jezdí. U nás jsou lesy z pochopitelných důvodů již zapovězeny a není možno do těch vjíždět, stejně tak jako do horských oblastí. A je to jedině dobře.“

A příští sobotu opět směřujeme tak trochu na východ.

„Ano, koukneme se k našim bratrům na Slovensku.“

Do té doby se měj hezky a na slyšenou.

„Na slyšenou.“

18.06.2005

Vysoké Tatry sedm měsíců poté

O tom, jak to v nejvyšších slovenských horách vypadá po větrné smršti v současné době, nám teď poví cestovatel Jirka Kolbaba. Nechybí tu samozřejmě ani kolega Alan Hejma.
11.06.2005

Ukrajina

Cestovatel Jirka Kolbaba a kolega Alan Hejma teď ve svém popisování nejrůznějších koutů země znovu zůstávají v Evropě. A dokonce poměrně nedaleko – v zemi, kam by většinu z nás ani cestovat nenapadlo… Já už předávám slovo Alanovi.
05.06.2005

Cestování po Maltě

Také dnes - stejně jako včera - nás cestovatel Jirka Kolbaba zve na ostrov Malta ve Středozemním moři. Spolu s kolegou Alanem Hejmou mají jednoduché, turistické téma. Maltskou dopravu - i tu hromadnou.
04.06.2005

Malta

Středozemní moře a jeho střed - ostrov Malta. Tam nás dnes zavede cestovatel Jirka Kolbaba. Našeho světoběžníka pravidelně provází kolega Alan Hejma.
29.05.2005

Pštros dvouprstý

S cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou se teď na několik minut vypravíme do živočišné říše. Pánové nám nabídnou něco informací z ornitologie. Jaký pták to bude dnes, Alane?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.