Ukrajina

Publikováno: 11.06.2005 17:15
Cestovatel Jirka Kolbaba a kolega Alan Hejma teď ve svém popisování nejrůznějších koutů země znovu zůstávají v Evropě. A dokonce poměrně nedaleko – v zemi, kam by většinu z nás ani cestovat nenapadlo… Já už předávám slovo Alanovi.

Jirko, vítám tě tady. Ahoj.

„Ahoj. Zdravstvuj.“

To říkáš jen proto, že jsi se právě vrátil z Ukrajiny. Mě tato země hodně zajímá, i když jsem tam nikdy nebyl, tak povídej.

„Já jsem to teď řekl rusky, pokud jsem si ještě dobře vzpomněl, ale je třeba říci, že oni se pokouší ruštiny zbavit. Ukrajinština má velice blízko k češtině a slovenštině, takže někdy pozdravy a jednoduché výrazy je lepší říct česky nebo slovensky, protože takhle si člověk s Ukrajinci lépe porozumí.“

My víme, že Ukrajina je východoevropská země, která leží na sever od Černého moře…

„Ona má neuvěřitelné množství sousedů. Když jsem se koukl na mapu, tak jsem byl velice překvapen, protože Ukrajina sousedí s Ruskem, Běloruskem, Polskem, Maďarskem, Moldavskem, Rumunskem a Slovenskem,  což si myslím, že je poměrně hodně.“

A ty jsi byl konkrétně kde?

„ Já jsem se pohyboval pouze v Zakarpatské Ukrajině, právě na Karpatech a byl jsem velice blízko Rumunské hranice, byl jsem na hraničním pásmu Rumunska. Protože jsem byl v oblasti, ze které je příběh Ivana Olbrachta o Nikolajevu Šuhajovi, známém loupežníku. Když jsem projel Slovenskem, tak jsem přijeli na hranice Višné-německé a je to vnější hranice Evropské unie a zde nastal trochu problém, protože jsme čekali trochu déle, než jsem zvyklí, než jsem na evropských hranicích zvyklí čekávat a když jsme pak vjeli na Ukrajinu, tak to jsme něco viděli. Já jsem na Ukrajině nebyl poprvé, ale znovu mě to udeřilo a tím je velice špatný stav silnic. Viděl jsem poměrně hodně nečistoty v městečkách i na vesnicích. Uvědomil jsem si, že před 20ti lety takto vypadala Česká republika. Jakkoli se Ukrajina přibližuje Evropské unii, tak je třeba říci, že život lidí je sociálně velice nedokonalý, že životní prostředí, ve kterém žijí, není optimální, ačkoli je tam velice nádherná příroda.“

A Ukrajinci?

„Lidé jsou také nádherní. My jsme tam jezdili po vesničkách, jezdili jsme po hřbetech Karpat a mezi tím jsme potkávali pastevce a lidi, kteří se starají o svá políčka. Fenomén, který jsem tam viděl jako dominantní, bylo to, že já hodně dám na to, jestli jsou lidé komunikativní nebo ne. Já hrozně oceňuji, když v Africe a Asii se na někoho usměj nebo ho pozdravím a čau, hello a tak tam funguje a všichni se smějí.Bohužel, tady na Ukrajině jsem byl konfrontován s tím, že jsem si uvědomil, co ten komunistický režim vlastně napáchal na nás všech, na našich povahách a Ukrajinci to bohužel stále ještě silně prožívají. Pozdravení z mé strany bylo většinou opětováno úlekem, vyděšenýma očima, lidé byli zaskočeni a trochu tam byla vidět závist. Když jsme se jich nad mapou zeptali na cestu, tak většinou vůbec nevěděli, neuměli se ani k té mapě postavit. Dokonce i velice neochotně odpovídali. Když se s nimi pak člověk trochu sblížil, tak už byli daleko vstřícnější. Nicméně asi bude ještě pár let trvat, než se úplně vymaní z odkazu, který tady za desítky let zasel komunistický režim.“

Tak to nebylo moc veselé povídání. Pozvi nás radši na něco veselejšího.

„Jestli to bude veselejší, to tedy nevím. Je to vážná věc a je to inspirace. Já jsem teď uspořádal s organizátory výstavu na hradě Veveří u Brna. My se snažíme tuto památku zachránit a v červnu a červenci zde bude moje výstava, která se jmenuje Svět na hradě Veveří. Takže tímto vás zvu.“

A my dva se zítra zase vrátíme na Ukrajinu.

„Ano a budeme si povídat o offroadech, které křižovali Karpaty.“

Tak to se těším. Na slyšenou.

„Na slyšenou.“

18.06.2005

Vysoké Tatry sedm měsíců poté

O tom, jak to v nejvyšších slovenských horách vypadá po větrné smršti v současné době, nám teď poví cestovatel Jirka Kolbaba. Nechybí tu samozřejmě ani kolega Alan Hejma.
12.06.2005

Ukrajinou na offroadech

Ukrajinský víkend cestovatele Jirky Kolbaby pokračuje. Dnes to ovšem – na rozdíl od včerejšího vyprávěné – bude trochu jiný pohled na tuto východoevropskou zemi. Slibuje to aspoň kolega Alan Hejma.
05.06.2005

Cestování po Maltě

Také dnes - stejně jako včera - nás cestovatel Jirka Kolbaba zve na ostrov Malta ve Středozemním moři. Spolu s kolegou Alanem Hejmou mají jednoduché, turistické téma. Maltskou dopravu - i tu hromadnou.
04.06.2005

Malta

Středozemní moře a jeho střed - ostrov Malta. Tam nás dnes zavede cestovatel Jirka Kolbaba. Našeho světoběžníka pravidelně provází kolega Alan Hejma.
29.05.2005

Pštros dvouprstý

S cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou se teď na několik minut vypravíme do živočišné říše. Pánové nám nabídnou něco informací z ornitologie. Jaký pták to bude dnes, Alane?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.