Malta

Publikováno: 04.06.2005 17:15
Středozemní moře a jeho střed - ostrov Malta. Tam nás dnes zavede cestovatel Jirka Kolbaba. Našeho světoběžníka pravidelně provází kolega Alan Hejma.

Já samozřejmě ví, že ostrov Malta je ostrovem uprostřed středozemního moře, ale to je vše, nikdy jsem tam nebyl. Jirka ví ale určitě víc.

„Ahoj. Jakkoli jsem už projel spoustu ostrovů ve Středozemním moři, tak Malta mi chyběla a moc jsem se na ni těšil. Jsou to malé ostrůvky, dokonce se i říká, že to jsou malá zrnka na mapě. Jsou to tři hlavní strovy a ještě několik útesů. O Maltě se říká, že to je most mezi Evropou a Afrikou. Je vzdálen 93 kilometrů od Sicílie a 290 kilometrů od Afriky. Je to malé místo, žije tam 400 tisíc obyvatel na 245 kilometrech čtverečních. Hlavním ostrovem je Malta, vedle něj je další ostrov a to Gozo a pak ještě malinký ostrov Comino. Jsou to skalnaté ostrovy, které jsou dnes bez zeleně.“

Malta je ale jedním z nejatraktivnějších turistických míst a turismus tam mají velice kvalitně ošetřen. Přijede sem jeden a půl miliónu návštěvníků ročně.

„Malta má 180 kilometrů mořského pobřeží, byť často skalnatého a právě, že si tam každý najde povrch, který mu vyhovuje. Hlavním městem je Valleta, pojmenována po jednom významném velmistrovi a žije v ní 40 tisíc obyvatel. Jsou tam další města, která jsou velmi populární, protože jsou historická a mají nádhernou architekturu, o které si také budeme v budoucnu povídat. Malťanů zde žije 96 procent, dvě procenta tu jsou Britové a pak ještě Italové, protože Británie a Itálie měla na tento ostrov v minulosti velký vliv. Je to vysoce katolická země, 98 procent obyvatel se hlásí k této víře a určitě je třeba připomenout, že společně s námi 1.května 2004 vstoupili do Evropské unie. Všiml jsem si, že s z toho těší daleko více než my, jsou na to hrdí a připomínají si to na každém kroku.“

Ono to hodně znamenalo hlavně v dávné historii.

„Je to opravdu křižovatka civilizací, já to v budoucnu připomenu, protože odsud se ovládalo Středomoří, oni tomu říkali i pupek světa. První obyvatelé se tu usadili 5 tisíc let před naším letopočtem, to byla doba ledová, byly tu lesy, které se posléze vykácely a z té doby a následných období tu jsou úžasné neolitické chrámy, které nedávají spát odborníkům celého světa. Je zajímavé, že se tu prohnali Féničané, Kartaginci, Řekové, posléze Římané, Vandalové, Arabové a třeba také Normani a rytíři Svatého Jana. Země získala v roce 64 nezávislost nad britském společenství a v roce 74 se datuje vznik maltské republiky.“

 A tvůj osobní maltský pohled?

„To, co já jsem na první pohled viděl, byl to, že nabízí nepřeberné množství zážitků, pocitů a dojmů. Na mě ostrovy zapůsobily velice pozitivně, protože mají historii, mají úžasnou přítomnost, mají velice milé lidi, mají fantastickou kuchyni, takže každý, kdo má rád víno a olivový olej a ovoce, tak si tu užije dosytosti. Dlužno říci, že turismus je tu o něco málo dražší než jiné oblasti ve Středozemním moři, nicméně zážitky to všechno dokonale vyváží.“

Zítra zůstaneme na Maltě?

„Ano, já bych chtěl mluvit o místní dopravě.“

Tak hezký den a zítra ny slyšenou.

„Na slyšenou.“

 

18.06.2005

Vysoké Tatry sedm měsíců poté

O tom, jak to v nejvyšších slovenských horách vypadá po větrné smršti v současné době, nám teď poví cestovatel Jirka Kolbaba. Nechybí tu samozřejmě ani kolega Alan Hejma.
12.06.2005

Ukrajinou na offroadech

Ukrajinský víkend cestovatele Jirky Kolbaby pokračuje. Dnes to ovšem – na rozdíl od včerejšího vyprávěné – bude trochu jiný pohled na tuto východoevropskou zemi. Slibuje to aspoň kolega Alan Hejma.
11.06.2005

Ukrajina

Cestovatel Jirka Kolbaba a kolega Alan Hejma teď ve svém popisování nejrůznějších koutů země znovu zůstávají v Evropě. A dokonce poměrně nedaleko – v zemi, kam by většinu z nás ani cestovat nenapadlo… Já už předávám slovo Alanovi.
05.06.2005

Cestování po Maltě

Také dnes - stejně jako včera - nás cestovatel Jirka Kolbaba zve na ostrov Malta ve Středozemním moři. Spolu s kolegou Alanem Hejmou mají jednoduché, turistické téma. Maltskou dopravu - i tu hromadnou.
29.05.2005

Pštros dvouprstý

S cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou se teď na několik minut vypravíme do živočišné říše. Pánové nám nabídnou něco informací z ornitologie. Jaký pták to bude dnes, Alane?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.