Cestování po Maltě

Publikováno: 05.06.2005 17:15
Také dnes - stejně jako včera - nás cestovatel Jirka Kolbaba zve na ostrov Malta ve Středozemním moři. Spolu s kolegou Alanem Hejmou mají jednoduché, turistické téma. Maltskou dopravu - i tu hromadnou.

Včera jsem slíbili, že se opět podíváme na Maltu, ale trochu jinak, a to, jak se na Maltě přepravovat z místa na místo. Jirka ví určitě víc.

„Ahoj. Já jsem se včera vyznal z toho, že se mi maltské souostroví nesmírně líbilo, je to souhra historie a nádherné přítomnosti. Jsou tam skvělí lidé, nádherné památky, ale trochu problém je, že člověk jede k památkám po silnicích, které úplně neodpovídají současnému rozvoji. Připomeňme si, že Malta má 2 tisíce kilometrů silnic, a že Britové tu zanechali několik zvyklostí. Tou hlavní je to, že se jezdí vlevo. Na tomto malém ostrově se často stane, že jsou tam dopravní zácpy, které jsou na denním pořádku, neboť počet automobilů na Maltě několikrát převyšuje počat obyvatel. Mají tu nádherné autobusy, o kterých si ještě popovídáme. V některých oblastech Malty, hlavně v historických oblastech, je zákaz vjezdu. Já jsem si všiml, že města nejdou dimenzována na dopravní provoz a to je dobře. Díky tomu se v historických oblastech dobře cítíte.“

Je to podobné jako Praha?

„Já bych řekl, že to je ještě daleko pitoresknější, než jsou některé historické části Prahy. Uličky tam jsou ještě užší a opravdu by tam dopravní provoz napáchal nenapravitelné škody.“

Teď už nám konečně něco řekni o maltských autobusech, já si myslím, že na tebe udělaly velký dojem.

„Autobusy tu mají žluté a červené. Říká se o nich, že původně sloužili britské armádě a každý řidič, který je řídí, je na to nesmírně hrdý. Řidiči tu patří k elitě. Jezdí hodně rychle, což nám trochu vadilo, protože když jezdíte po ostrově, tak z toho chcete něco mít, chtěli jsme si hledat záběry na focení a řidič s námi jezdil jako Schumacher. V interiéru autobusů mají obrázky svatých, každý řidič, když se posadí do autobusu, tak se pomodlí, protože věří, že když s ním na palubě bude přítomen bůh, tak že je ochrání.“

Ty jsi mi říkal, že je dobře mít pečlivě uschovanou jízdenku.

„Ano, tady je to zajímavé, jelikož je tu snad více revizorů, než kolik mají na Maltě autobusů. Revizoři tu jsou velmi důslední. Jezdí tu s otevřenými dveřmi, což je taková přirozená klimatizace, a když pak chce člověk vystoupit, tak musí zatáhnout za kožené táhlo a řidič zastaví. Naštěstí opravdu zastaví, zde to není jako v jižní Americe, kde řidiči jen přibrzdí. Mají hlavní terminál, na kterém se střetávají všechny autobusy a každý člověk s fotoaparátem nebo kamerou by toto místo neměl vynechat.  Na některých linkách jezdí už novější autobusy, ale jsou opět žluté nebo červené. Pořádají tu také různé vyhlídkové jízdy po ostrově. Musíme si ale uvědomit, že vyhlídkové dálkové autobusy jezdí bez nějakých předpisů a můžeme očekávat i půlhodinové přestávky. Oni čekají, než skončí někde mše, nebo výuka ve škole, nebo než se někde zavře obchod a pak různě sváží lidi po ostrově. Takže každý, kdo se podívá na ostrovy Malta, tak by podle mého názoru neměl vynechat toto rozkošné svezení bizardními autobusy.“

Kam se podíváme příští sobotu?

„Příští sobotu se koukneme nedaleko, ale přesto do exotické oblasti, kam se málo jezdí a tím je Ukrajina.“

Tak to jsem zvědav. Těším se a přeji hezký týden. Na slyšenou.

„Na slyšenou.“

18.06.2005

Vysoké Tatry sedm měsíců poté

O tom, jak to v nejvyšších slovenských horách vypadá po větrné smršti v současné době, nám teď poví cestovatel Jirka Kolbaba. Nechybí tu samozřejmě ani kolega Alan Hejma.
12.06.2005

Ukrajinou na offroadech

Ukrajinský víkend cestovatele Jirky Kolbaby pokračuje. Dnes to ovšem – na rozdíl od včerejšího vyprávěné – bude trochu jiný pohled na tuto východoevropskou zemi. Slibuje to aspoň kolega Alan Hejma.
11.06.2005

Ukrajina

Cestovatel Jirka Kolbaba a kolega Alan Hejma teď ve svém popisování nejrůznějších koutů země znovu zůstávají v Evropě. A dokonce poměrně nedaleko – v zemi, kam by většinu z nás ani cestovat nenapadlo… Já už předávám slovo Alanovi.
04.06.2005

Malta

Středozemní moře a jeho střed - ostrov Malta. Tam nás dnes zavede cestovatel Jirka Kolbaba. Našeho světoběžníka pravidelně provází kolega Alan Hejma.
29.05.2005

Pštros dvouprstý

S cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou se teď na několik minut vypravíme do živočišné říše. Pánové nám nabídnou něco informací z ornitologie. Jaký pták to bude dnes, Alane?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.