Africký trh s otroky

Publikováno: 28.05.2005 17:15
Východní Afrika - to je dnešní cíl cestovatele Jirky Kolbaby a kolega Alana Hejma. Nebude to ovšem tentokrát poutavý cestopis o krásách černého kontinentu - je to tak Alane?

Je to tak. Jirka přišel s tématem, které k východní Africe bohužel neodmyslitelně patří a tím je otroctví a obchod s otroky. Jirko, já tě vítám.

„Ahoj. Jakkoli se vozili otroci z různých míst světa do různých míst světa, tak to nejznámější, co kdy proběhlo, a nakonec skončilo až po etapách někdy v druhé polovině 19.století, to byl obchod s otroky, kteří se odváželi z různých pobřeží afrického kontinentu.“

Kam odtud tito lidé směřovali?

„Na plachetnicích, kterým se říkalo dhow, které odplouvali ze Zingy, což znamenalo v překladu země černých, se nejprve odváželi otroci do Arábie. Tam zejména mocní zakládali své říše na otrocké práci, zejména na práci na plantážích a vedle arabských otrokářů se začátkem 19.století se pak začali objevovat Angličané a Francouzi, což je známý fenomén, protože oni potřebovali vozit otroky do svých držav na americkém kontinentě a nutili je pracovat na plantážích. V  roce 1776 uzavřel francouzský lékař, jmenoval se Maurice, se sultánem smlouvu o dodávce otroků pro francouzské državy, které v té době byly na Mauriciu, takže i tam se převáželi.“

Jak takový obchod v praxi probíhal?

„Já jsem se někde dočetl, že kapitán Thomas Smollet byl na jedné britské výzkumné lodi a popsal někdy okolo roku 1810, když se plavil kolem Zanzibaru, zanzibarský trh s otroky. Popsal ho dokonce takto: Přehlídka začíná okolo čtvrté hodiny odpolední, pokud některá z předváděných postav vzbudí pozornost, musí se celá řada zastavit a začne zdlouhavé a trapné zkoumání, které zastiňuje podobné procedury na dobytčích trzích v Evropě. Skutečně to asi bylo velmi potupné a posléze osudy lidí museli být naprosto strašné. Já jsem nedávno na Zanzibaru byl, byl jsem v Jeskyni otroků. Když už bylo v druhé polovině 19.století zakázáno obchodovat s otroky a nebylo to po celé Evropě stejné, tak někteří otrokáři, kteří nechtěli přijít o své zisky, tak schovávali chycené otroky v jeskyních a já jsem v jedné byl. Měla 200 metrový průchod od moře a tam vždy v noci přijížděli tajně s loděmi, nakládali otroky, kteří byli přikováni k sobě. Mnozí z nich jim pomřeli již v jeskyni, která byla strašlivě studená a vlhká. Já jsem tam trávil jen několik desítek minut a cítil jsem, jak je to nepříjemné prostředí. Otroky převáželi většinou v leže, přikované k sobě a procento zdárně převezených otroků na americký kontinent nebývalo vysoké. Oni se k tomu stavěli velice s nadhledem a říkávali, že když otrok přežije cestu, tak jsme na plantážích zaměstnali odolného jedince, který to všechno zvládne a můžeme na něj naložit o to větší díl práce.“

Situace východoafrických otroků se postupem času přeci jen zlepšila.

„To když zanzibarský sultán  musel v roce 1873 se podrobit anglickému tlaku a otrokářství musel zakázat.“

Jirko, kam nebo na co se podíváme zítra?

„Zítra se podíváme na pštrosa dvouprstého.“

Hořím nedočkavostí. Zatím na slyšenou.

„Na slyšenou.“

29.05.2005

Pštros dvouprstý

S cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou se teď na několik minut vypravíme do živočišné říše. Pánové nám nabídnou něco informací z ornitologie. Jaký pták to bude dnes, Alane?
22.05.2005

Antarktida

Do království věčného ledu nás teď zavede cestovatel Jirka Kolbaba spolu s Alanem Hejmou. Cílem je Antarktida roku 1911. Alane, my jsme o tomhle světadílu zatím moc nemluvili.
21.05.2005

Bali a měsíc hudby

Měsíc tance, hudby a umění – to je dnešní téma cestovatele Jirky Kolbaby a kolegy Alana Hejmy. Tenhle svátek s poněkud staromódním názvem se odehrává na indonéském ostrově Bali. Alane a Jirko, mikrofon je váš…
15.05.2005

Pláže celého světa

Na pláže, pojďme na pláže, tam se všechno ukáže - zpívá se v jedné písni. Cestovatel Jirka Kolbaba nám právě teď ukáže ony pláže, kde je bezpečno a kde ne. S Jirkou si tradičně povídá Alan Hejma. Alane, co ty a pláže?
14.05.2005

Argentina

Jižní Amerika a konkrétně Argentina – to je dnes cíl našeho putování s cestovatelem Jirkou Kolbabou. Kolega Alan Hejma s ním dnes hovoří o krušných počátcích hlavního města Argentiny.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.