James Cook I.

Publikováno: 05.03.2005 17:15
James Cook, tento mořeplavec a objevitel, je dnes osobou, které se bude věnovat cestovatel Jirka Kolbaba s kolegou Alanem Hejmou. S tímto slavný mužem je spojeno datum 14.února – tedy sv.Valentýn.

„Co tomu říkáš, Alane?“

Jelikož jsme se na dnešek připravovali, tak vím o co jde. Ty nám ale, Jirko, povíš víc.

„Sice se zpožděním, ale připomeňme si, že 14.února roku 1779 kromě sv.Valentýna, který byl zabit v jiném roce, byl zabit také James Cook. Pro mě je to námořní objevitel číslo 1, anglický námořní důstojník a mořeplavec. Já bych připomněl několik zajímavých údajů z jeho života, protože to stojí za to.“

Pokud se nepletu, tak James Cook pocházel z poměrně skromných poměrů a kam to až dotáhnul…

„On byl původem z rodiny nádeníka, což ho automaticky nepředurčovalo k tomu, aby se posléze stal tak významným mořeplavcem a přesto se mu to podařilo. On velice snil, že se stane námořníkem a také se mu to v mládí podařilo. Sice jen na uhelných lodích, které pluly podél východního pobřeží Anglie. Tam získal úžasné zkušenosti jak v řízení lodi, tak třeba i v navigaci a dosáhl tam dokonce důstojnické hodnosti. V roce 1755 dokonce vstoupil do válečného námořnictva, protože ho neuspokojovalo vozit pouze uhlí a tam se posléze také stal důstojníkem. Důležitá data pro něj jsou určitě rok 1764 až 1767, kdy byl pověřen zvláštním úkolem. Vyměřoval pobřeží v ústí vody sv.Vavřince, což byla Kanada, Amerika, východní pobřeží Ameriky a on na sebe tak moc upozornil admiralitu, že si vysloužil jmenování velitele na lodi Endeavour, která byla vyslána do Tichomoří. Měla za cíl pozorovat na Tahiti průchod planety Venuše před sluncem.“

Kromě toho měl ještě druhý úkol, a to objevit Austrálii, o které se předpokládalo, že někde na jihu bude.

„Jel kolem Hornu, kde se dostal do Tichomoří. V roce 1760 zakotvil na Tahiti a byl tam přátelsky přijat. On byl mnohokrát přátelsky přijat, protože od začátku vysílal domorodcům signály o svých přátelských úmyslech. Posléze, když pozorovali úkaz, pokračoval dále Tichomořím a stále hledal jižní zemi. Dostal se k pobřeží Nového Zélandu, kde byl už kdysi dávno Tasman. Tasman se domníval, že prohlubeň mezi dvěma hlavními ostrovy je pouze hluboký záliv. James Cook tam zůstal 6 měsíců a velice podrobně mapoval pobřeží, udělal celou osmičku kolem jižního a severního ostrova Nového Zélandu a stanovil tak definitivně pro nás tu informaci a zkušenost, že to jsou dva ostrovy.“

Pak se tedy dostal na východ Austrálie a objevil místo, kde je dnešní Sydney.

„Nazval ho Botany Bay, protože když uviděl místní botanické jevy, tak ho uchvátily. Také dokázal, že Nová Guinea je oddělena od Nového Holandska, to znamená, že Nová Guinea je oddělena od Austrálie. Já jen připomenu, že kdysi dávno, v době ledové, tam byl dokonce pevninský štít, takže se přecházelo suchou nohou mezi Austrálií a Novou Guineou. Proto je také fauna a flóra v těchto oblastech velmi příbuzná. On se pak dostal v pořádku zpět do vlasti, přijel 12.7.1771. Nevyřešil sice problém neznámé jižní země, nicméně jeho výsledky byly vysoce hodnoceny a vytvořilo to základ jeho další nové plavby, kterou si třeba někdy připomeneme.“

Jeho poslední cesta pro něj skončila poměrně smutně…

„Bohužel ho 14.2.1779, při třetí plavbě kolem světa, domorodci na Havaji zabili.“

Další dobrodružství Jamese Cooka probereme s Jirkou zítra.

„Možná překvapím, protože přečtu citát z jeho deníku.“

Tak to už se těším. Zatím na shledanou.

„Na shledanou.“

20.03.2005

Omán I.

Cestovatel Jirka Kolbaba se spolu s kolegou Alanem Hejmou opět po nějaké době vracejí do tepla, alespoň touto rozhlasovou cestou.
19.03.2005

Aljaška

I velmi zběhlý cestovatel si musí při návštěvě kontinentů dávat pozor na vrtkavé počasí. Jirka Kolbaba k tomu má určitě co říci, vždyť byl i na drsné Aljašce. Jako vždy si s ním povídá kolega Alan Hejma.
13.03.2005

Korsika

S cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou teď, stejně jako včera, směřujeme na jeden ostrov. Tentokrát na středomořskou Korsiku. Jirka říká, že je to jeden z nejkrásnějších ostrovů.
12.03.2005

Havaj

Právě teď společně s cestovatelem Jirkou Kolbabou a kolegou Alanem Hejmou směřujeme do Pacifiku – opět na ostrovy. Tentokrát na ty, o kterých se hovoří jako o ráji na Zemi.
06.03.2005

James Cook II.

James Cook – osudy tohoto slavného mořeplavce o objevitele připomněli cestovatel Jirka Kolbaba s kolegou Alanem Hejmou už včera. Dnes se za touto osobností vrátíme a dokonce budeme číst z jeho deníku.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.