Šalomounovy ostrovy

Publikováno: 26.02.2005 17:15
Cestovatel Jirka Kolbaba je doslova zamilovaný do mořských ostrovů. Dneska nás spolu s kolegou Alanem Hejmou zve na Šalomounovy ostrovy.

„Alane, Ty víš, kde je najdeme?“

Já bych řekl, že jsou někde v Pacifiku, ale to bych spíš hádal. Jirko, Ty nám k tomu určitě řekneš víc.

„Ahoj. Šalamounovy ostrovy je taková velká ostrovní formace, měří až 2 tisíce kilometrů a je 1600 kilometrů severně od Austrálie. Jsme v Melanésii, to znamená, že rozdělíme-li si Pacifik na pomyslné čtyři díly, tak nahoře vpravo máme Polynésii, dole vpravo máme Francouzskou Polynésii, nahoře vlevo máme Mikronésii a dole vlevo máme Melanésii, neboli Černoostroví.“

Černoostroví – slyšel jsem dobře?

„Tento název vznikl v době, kdy staří Řekové používali slovo melas pro černý, tak proto Černoostroví. Černoostroví se jmenuje podle toho, že lidé tu mají černou kůži a černé vlasy, až tedy pochopitelně na výjimky. Ostrovy byly ve druhém tisíciletí před naším letopočtem osídleny melanéskými kmeny a pak španělské pokusy o založení kolonie byly aktivní v 16. a 17.století, ale skončily nezdarem. Ještě předtím je objevil Mendana de Neyra v roce 1567 a on se domníval, že objevil bájnou zemi krále Šalamouna, že odsud vozí bájné zlato do svého království a proto tyto ostrovy nazval Šalamounovy ostrovy.“

Dnes už víme, že Španělé se svou kolonií neuspěli.

„Je také známo proč neuspěli, protože tady tu byli nejslavnější lovci lebek, nesmírně agresivní kmeny, které byly rozesety po několika ostrovech, a kteří se nesmiřitelně chovaly ke všem, kteří se v této lokalitě objevili. Později britští misionáři, asi v 70. letech 19. století, začali zřizovat misijní stanice s různým úspěchem. Někteří nepřežili a jiní uspěli a postupně se tu zakořenili. Dneska je tu křesťanství nejrozšířenější filozofií a náboženstvím. V roce 1885 pak byly ostrovy rozděleny mezi Británii a Německo a v roce 1893 se celé staly britským protektorátem a dlouhou dobu patřily Britům.“

Na Šalomounových ostrovech tekla krev za Druhé světové války a to skutečně ve velkém.

„Oni je totiž v roce 41 anektovali Japonci a od roku 42 o ně bojovali Američané a chtěli jim je vytrhnout zase zpátky. To byly nejtvrdší boje, zejména na slavném ostrově Guadal Kanal. Jedna pláž na Guadal Kanalu se jmenuje Red Beach (červená pláž), protože byla zalita krví bojovníků. Původní hlavní město bylo úplně vybombardované a dnes je hlavním městem Honiara. Dodnes je ve vodách okolo ostrovů velké množství vojenské munice. Oni posléze bojovali o svou nezávislost, což se jim podařilo v roce 1978 a dnes jsou Šalomounovy ostrovy nezávislým státem, ale v rámci Britského společenství národů. Oni z toho ale těží, mají ekonomickou podporu a supervizi toho, co dělají. O nich je známo, že perfektně udržují lidské vztahy a jsou tam kvalitní vztahy mezi jednotlivými generacemi, mezi jednotlivými politickými subjekty a podobně. Je to země, která se chová fair play vůči svým občanům a dlouhodobě je hodnocena velmi vysoce co se týká dodržování lidských práv a svobod. Lidé, kteří tu žijí, jsou Melanésané, kteří mluví šedesáti původními jazyky a také se tu dá domluvit angličtinou, obyvatelé mluví lámanou angličtinou, ale každý, kdo mluví anglicky, si s nimi dobře rozumí. Většina populace dnes žije na Guadal Kanalu. Já jsem navštívil desítky melanéských zvláštních ostrovů, byl to nejexotičtější cestovatelský zážitek, jaký jsem ve svém cestovatelském životě zažil.“

Ty další ostrovy si necháme na někdy jindy. Co máš připraveno na zítřek?

„Zítra podobným způsobem nahlédneme do Indonésie.“

05.03.2005

James Cook I.

James Cook, tento mořeplavec a objevitel, je dnes osobou, které se bude věnovat cestovatel Jirka Kolbaba s kolegou Alanem Hejmou. S tímto slavný mužem je spojeno datum 14.února – tedy sv.Valentýn.
27.02.2005

Indonésie

Čeká nás další díl cestovatelského seriálu Jirky Kolbaby a kolegy Alana Hejmy - tentokrát do Jirkova oblíbeného koutu planety - do Indonésie.
21.02.2005

Panama

Cestovatel Jirka Kolbaba spolu s kolegou Alanem Hejmou se dnes vydají na výlet do Panamy.
21.02.2005

Egyptské oázy

Cestovatel Jirka Kolbaba se nedávno vrátil ze severní Afriky - s kolegou Alanem Hejmou teď probere téma, které zatím vynechávali. Jsou to ona životadárná místa v poušti, kde je relativní dostatek vody.
10.07.2004

Zlatá horečka na Aljašce a Kalifornie – zdánlivě nesmyslné spojení.

Ale znalec – cestovatel Jirka Kolbaba jistě vysvětlení zná. Jirku jako každý víkend zpovídá Alan Hejma. Alane, tak tedy, opravdu Kalifornie?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.