Panama

Publikováno: 21.02.2005 12:00
Cestovatel Jirka Kolbaba spolu s kolegou Alanem Hejmou se dnes vydají na výlet do Panamy.

„Mně se při vyslovení jména této středoamerické země vybaví hlavně světoznámý průplav. Co Tobě Alane?“

Mně také, ale zřejmě z toho důvodu, že jsem v Panamě nikdy nebyl. Jirko, Ty nám zřejmě řekneš víc…

„Mně se vybaví mnohé, daleko víc než jen průplav, protože jsem měl to štěstí, že jsem tuto zemi navštívit mohl a celou ji procestovat v rámci středoamerické expedice. Než se dostaneme k průplavu, je možná dobré připomenout, že Panama byla objevena Evropany, konkrétně Španěly v roce 1501. Přistáli tam při svých objevných cestách, které následovaly hned po Kolumbově cestě a roku 1513 zde Vasco Núňez de Balboa překročil panamskou šíji.“

To musel být tehdy obrovský cestovatelský zlom.

„Ano. Docela dlouho trvalo než se tam dostali, museli se prosekat pouští. Uvědomme si že dodnes se o Panamě říká, že je to nejhustší džungle na planetě. A v té době před pěti sty lety to bylo s nasazením života. On byl první, kdo viděl Pacifik z druhé strany. To si vůbec nedovedeme představit, co to bylo za situaci. Pak byla země 300 let pod nadvládou Španělů. Španělé se zde chovali poměrně neurvale, jako v mnoha místech. Osvobodili se až v roce 1821, dlouho dobu pak ale byli pod područím Kolumbie. V roce 1849 pak bylo iniciováno zlatou horečkou to, že se zabývali tím, že by naplnili projekt, který se připravil v 16.století, a že by vybudovali umělý kanál, který by urychloval transfer zboží.“

Ona je to také podstatná zkratka.

„Když se objíždí jižní Amerika, tak je to 10 tisíc kilometrů a trvá to několik týdnů a měsíců. Pustili se do práce, dostal to na starosti Ferdinand de Leseps, Francouz, který měl zkušenosti už se Suezským průplavem, ale on to nedokázal. Po mnoha letech velkého utrpení, kdy tu zemřelo 25 tisíc dělníků, kteří byli poštípáni komáry a zemřeli na různé choroby,  to převzali Američané. Ti získali kontrolu nad celým průplavem a nad 16ti kilometrovým ochranným pásmem až do roku 1999. Jak se lámalo milénium, tak předali panamské vládě zpět tento prostor.“

Země z toho má určitě hromadu peněz. Jak ale žijí normální Panamáci?

„Populace je tu většinou koncentrována kolem měst a pak v některých lokalitách, které jsou úrodné. Jinak je tu mnoho lesů a nepropustných džunglí, kde pochopitelně žádný člověk žít nemůže. Panama má nejnižší porodnost a přirozený přírůstek obyvatel ze všech zemí střední Ameriky. Životní úroveň zde není vysoká. Hned vedle je bohatá Kostarika, které se říká Švýcarsko střední Ameriky. Mně se ale Panama líbila pro své přírodní skvosty, které má. Pro mě je Panamy spojena s dobrodružnou návštěvou velice exotických oblastí, kde se dají nafotit pěkné záběry a kde se dá vidět syrová  příroda a džungle, která je v takto neporušené podobě jen na málo místech naší planety.“

A hlavně projet lodí z jednoho do druhého oceánu.

„Přesně tak, je to 82 kilometrů a trvá to přibližně jeden den.“

A kam poplujeme příště my?

„Příště poplujeme na Šalomounovy ostrovy severně od Austrálie.“

 

05.03.2005

James Cook I.

James Cook, tento mořeplavec a objevitel, je dnes osobou, které se bude věnovat cestovatel Jirka Kolbaba s kolegou Alanem Hejmou. S tímto slavný mužem je spojeno datum 14.února – tedy sv.Valentýn.
27.02.2005

Indonésie

Čeká nás další díl cestovatelského seriálu Jirky Kolbaby a kolegy Alana Hejmy - tentokrát do Jirkova oblíbeného koutu planety - do Indonésie.
26.02.2005

Šalomounovy ostrovy

Cestovatel Jirka Kolbaba je doslova zamilovaný do mořských ostrovů. Dneska nás spolu s kolegou Alanem Hejmou zve na Šalomounovy ostrovy.
21.02.2005

Egyptské oázy

Cestovatel Jirka Kolbaba se nedávno vrátil ze severní Afriky - s kolegou Alanem Hejmou teď probere téma, které zatím vynechávali. Jsou to ona životadárná místa v poušti, kde je relativní dostatek vody.
10.07.2004

Zlatá horečka na Aljašce a Kalifornie – zdánlivě nesmyslné spojení.

Ale znalec – cestovatel Jirka Kolbaba jistě vysvětlení zná. Jirku jako každý víkend zpovídá Alan Hejma. Alane, tak tedy, opravdu Kalifornie?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.