Egyptské oázy

Publikováno: 21.02.2005 11:00
Cestovatel Jirka Kolbaba se nedávno vrátil ze severní Afriky - s kolegou Alanem Hejmou teď probere téma, které zatím vynechávali. Jsou to ona životadárná místa v poušti, kde je relativní dostatek vody.

„Alane, co je pro tebe skutečnou oázou?“

Musím přiznat, že kromě spokojeného domova je to pro mě hospůdka, do které občas rád zajdu. Co Ty, Jirko?

„Tento výraz lidé často používají, jednou řeknou, že je pro ně oáza to, když si někde lehnou do vody, pro někoho je to hospůdka, pro někoho zahrádka, pro někoho je to jeho rodina, každý máme svou oázu, ale protože já miluji pouště a jsem tam poměrně často, tak se setkávám s pravými oázami.“

Ty jsi právě teď v jedné oáze byl, tak nám řekni, jak to tam vypadá?

„Já jsem nebyl jen v jedné, já jsem byl rovnou ve čtyřech z pěti známých oáz, takzvané Západní lybijské pouště a zvláštní je, že jsou v Egyptě a ne v Lybii. Tato poušť se rozkládá na západním břehu Nilu až po hranici s Lybií a severní a jižní hranice jsou vymezené Středozemním mořem a hranicí Súdánu, takže je to nesmírně rozlehlé prostředí a je to místo, ve kterém nikdy nebyla živá duše.“

To už dnes ale není tak úplně pravda.

„Právě že se před sto až sto padesáti lety objevily drobnější zdroje vody v této oblasti a pak v 50. a 60. letech minulého století vyvrtali artézské studny a kolem těchto zdrojů vody vznikly oázy. Konkrétně jsou to čtyři oázy na trase mezi Káhirou a Luxorem, což měří asi 2 tisíce kilometrů. Jedna oáza je bokem na severozápadě u lybijské hranice. Mně se podařilo navštívit všechny čtyři, které jsou na cestě mezi Káhirou a Luxorem.“

Jak to v takovém ostrůvku zeleně vypadá?

„Jsou to klasické oázy. Na druhé straně je člověk zklamán, protože zná z pohádek, že mezi pískem je pár stromů, jedna studna, pár velbloudů a tím to končí. Dneska jsou oázy město s asfaltovou silnicí s domy, často i moderními, s obchody, satelitními anténami, s auty, které tu projíždějí. Je to jiný dojem, než bychom si z pohádek rádi představili.

Když to vezmu z jihu, tak první osada se jmenuje Charga, je vzdálena něco přes 200 kilometrů od Luxoru, vedle ní je pak Dachla. Dachla už je poměrně zajímavější, je nesmírně barvitá, je tam velké množství zahrad. Další významnou oázou je Farafra. Zde jsem se zdržel nejdéle, protože z Farafry se  startuje do takzvané Bílé pouště. Před několika milióny let tu byl prehistorický oceán a zbytky korálových usazenin a vápenatých polypů vytvořily vysokou bílou vrstvu. Geolog by tu opravdu zajásal. Všechno se to rozpadá, tvoří to zajímavé skulptury a do toho je druhotně zavátý žlutý písek ze Sahary. To všechno tvoří bizarní tvary.

Zajímavostí je určitě i to, že tyto pouště jsou spojené s příběhem, který známe z filmu Anglický pacient. On to ale nebyl žádný Angličan, já jsem se později dozvěděl, že to byl Maďar. Byl to maďarský aristokrat, byl také dobrodruh a badatel, špión a on se zúčastňoval pod britským vedením egyptského průzkumu pouště. On dokonce létal vlastním letadlem nad pouští a mapoval mnohé oblasti, takže jsou mu přičteny značné objevy v této poušti.

Musíme si uvědomit, že život tu nikdy nebyl, protože jsou tu velké vzdálenosti mezi zdroji vody. Dnes už tu pochopitelně všechno vypadá jinak. Navštívit dnes oázy a pouště není žádným hrdinstvím, ale je potřeba být vždy velmi obezřetný, protože i dnes může poušť zabíjet, protože zdroje vody jsou hodně omezeny. Vedro v letních měsících je vražedné, je tu 70 až 80 stupňů a na světě jsou pouště, kde nepršelo desítky stovek let a bez zdroje vody lidský organizmus dlouho nevydrží.“

Takže dobrá rada Jirky Kolbaby na závěr. Kam se koukneme zítra?

„Zítra se podíváme do Panamy.“

Tak se už těšíme. Měj se hezky.

„Na slyšenou.“

05.03.2005

James Cook I.

James Cook, tento mořeplavec a objevitel, je dnes osobou, které se bude věnovat cestovatel Jirka Kolbaba s kolegou Alanem Hejmou. S tímto slavný mužem je spojeno datum 14.února – tedy sv.Valentýn.
27.02.2005

Indonésie

Čeká nás další díl cestovatelského seriálu Jirky Kolbaby a kolegy Alana Hejmy - tentokrát do Jirkova oblíbeného koutu planety - do Indonésie.
26.02.2005

Šalomounovy ostrovy

Cestovatel Jirka Kolbaba je doslova zamilovaný do mořských ostrovů. Dneska nás spolu s kolegou Alanem Hejmou zve na Šalomounovy ostrovy.
21.02.2005

Panama

Cestovatel Jirka Kolbaba spolu s kolegou Alanem Hejmou se dnes vydají na výlet do Panamy.
10.07.2004

Zlatá horečka na Aljašce a Kalifornie – zdánlivě nesmyslné spojení.

Ale znalec – cestovatel Jirka Kolbaba jistě vysvětlení zná. Jirku jako každý víkend zpovídá Alan Hejma. Alane, tak tedy, opravdu Kalifornie?
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.