Zlatá horečka na Aljašce a Kalifornie – zdánlivě nesmyslné spojení.

Publikováno: 10.07.2004 17:15
Ale znalec – cestovatel Jirka Kolbaba jistě vysvětlení zná. Jirku jako každý víkend zpovídá Alan Hejma. Alane, tak tedy, opravdu Kalifornie?

Opravdu je to Kalifornie, ale my do tohoto amerického státu slunce směřujeme za spisovatelem Jackem Londonem. Jirko, co má Kalifornie s Londonem společného?

„Ahoj, to je velice zajímavě, protože my Jacka Londona umisťujeme pochopitelně na ten severozápad země – na Aljašku, na Kanadu, tam do Dolsnu, kde vypukla zlatá horečka a on tam skutečně dlouhou dobu působil a tam vlastně dal vzniknout všem těm svým dobrodružným příběhů, které tak nadchly mnoho lidí. On ale strávil svůj život v Kalifornii a sice v kalifornském městě San Francisko a když to ještě blížeji určíme, tak to bylo v místě, které se jmenuje Auckland, tam kdysi dokonce končila trasa slavného Pony expresu a on tam prožil mládí, jak je všeobecně známo, také tam chodil do takových barů, náleven. Ta jedna se jmenovala U první a poslední šance a tam právě mladý London snil ty své cestovatelské a dobrodružné sny. Dokonce další bar, to je taková chatrná hospoda postavená ze dřeva a ta funguje jako bar již téměř 120 let. Tradice jsou tam udržovány po všechny ty roky. Definitivně je Jack London určitě nejslavnějším Aucklendským občanem a všichni jsou na to hrdi. Jeden člověk, který se jmenoval Dick North, byl to opravdový milovník Jacka Londona, tak ten vyvinul aktivity a vyvdal holt Jacku Londonovi, aby tam po něm něco zbylo.“

A co tam tedy postavil – jak se v kalifornii uctívá památka?

„Postavil takový pomník a také reagoval na jakési tajemství, které bylo odhaleno v roce 1926, když kanadští trapeři objevili na zadní stěně Londonova srubu jeho podpis, tak se tím pádem upřesnilo, že to skutečně byl on. On dokonce nechal tento sroubek, ve kterém on žil tenkrát na severu v oblasti řeky Stewart na Jukonu, když byla ta slavná horečka na Klondajku, bylo to zhruba před 106 lety, tak on nechal rozebrat tento srub, nechal z něj udělat v podstatě dvě části toho dřeva, půlku toho původního poslal na sever, část nechal právě tady dole v Kalifornii a odborníci dotvořili úplně stejným způsobem ty trámy, které chyběly a dneska stojí dva sruby Jacka Londona – jeden právě v Dolsnu nebo v té blízkosti, kde on kdysi působil v období zlaté horečky a druhý je právě v Kalifornii, je to skutečně zajímavost, za kterou tam jezdí velké množství lidí.“

A Jack London je inspirací i pro Tvoje cestování?

„Když já jsem se třeba pohyboval v Jihozápadní Americe nebo potom v té severozápadní na Aljašce nebo v té oblasti Jukonu, tak Jack London byl určitě příkladem dobrodruha, který velice citlivě zacházel také s přírodou, ve které žil a pohyboval se v ní.“

Tolik milovník literatury a Jacka Londona Jiří Kolbaba. Jirko, kam to bude příští víkend?

„Příští víkend se podíváme na Maltu.“

Už se těším, naslyšenou.

„Naslyšenou.“

05.03.2005

James Cook I.

James Cook, tento mořeplavec a objevitel, je dnes osobou, které se bude věnovat cestovatel Jirka Kolbaba s kolegou Alanem Hejmou. S tímto slavný mužem je spojeno datum 14.února – tedy sv.Valentýn.
27.02.2005

Indonésie

Čeká nás další díl cestovatelského seriálu Jirky Kolbaby a kolegy Alana Hejmy - tentokrát do Jirkova oblíbeného koutu planety - do Indonésie.
26.02.2005

Šalomounovy ostrovy

Cestovatel Jirka Kolbaba je doslova zamilovaný do mořských ostrovů. Dneska nás spolu s kolegou Alanem Hejmou zve na Šalomounovy ostrovy.
21.02.2005

Panama

Cestovatel Jirka Kolbaba spolu s kolegou Alanem Hejmou se dnes vydají na výlet do Panamy.
21.02.2005

Egyptské oázy

Cestovatel Jirka Kolbaba se nedávno vrátil ze severní Afriky - s kolegou Alanem Hejmou teď probere téma, které zatím vynechávali. Jsou to ona životadárná místa v poušti, kde je relativní dostatek vody.
Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.