Občané ČR: pane prezidente, věříme Vám!

Publikováno: 09.02.2004 20:05
Je příjemné, když může člověk někomu důvěřovat! Lidé v České republice nejvíc věří panu prezidentovi Klausovi! Sedmdesátiprocentní důvěra je poměrně vysoké číslo... Lidé mají mimo jiné v oblibě i Stanislava Grosse.

Pošlete nám SMS! Vaše znázory a reakce do diskusního fóra Téma dne můžete posílat i pomocí SMS zpráv z vašeho mobilního telefonu, a to ve tvaru: RADIO IMPULS VAS TEXT, ze sítí v š e c h operátorů nyní nově na jednotné telefonní číslo 900 11 03.

Klausova obliba roste
Popularita Václava Klause v porovnání s říjnem loňského roku stoupla o 14 procent. Před rokem, v lednu 2003, mu přitom podle CVVM věřila jen asi třetina národa. Druhý nejpopulárnější politik je Stanislav Gross. Na třetím místě žebříčku se umístil ombudsman Otakar Motejl, kterému důvěřuje více jak polovina dotázaných. Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) má stále důvěru téměř poloviny lidí, od loňského ledna ale počet jejích příznivců klesl o deset procent.

Čtyři mušketýři
Jen čtyři politici mají u občanů celkově kladné hodnocení - Klaus, Gross, Motejl a Buzková. Mezi politiky, kde v hodnocení převažuje nedůvěra, patří vedle Marie Součkové také místopředseda Senátu Jan Ruml (US-DEU) a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). 

Z posledních průzkumů vyplynulo, že přibližně třetina až polovina dotázaných vůbec nezná některé členy vlády, například ministra spravedlnosti Karla Čermáka, ministra pro místní rozvoj Pavla Němce (US-DEU) a ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana (ČSSD). Ještě méně známí jsou podle CVVM někteří místopředsedové sněmovny a Senátu.

Gore: Bush zneužil důvěru lidí a provozoval politiku strachu
Nejen našim politikům moc lidé nevěří. Po konfliktu v Iráku se propadá i důvěra Američanů v jejich prezidenta. Navíc na něj padá kritika ze všech stran! Bývalý viceprezident Al Gore obvinil George Bushe, že zneužil důvěry Američanů a apeloval na jejich strach, když vedl Spojené státy do války proti Iráku.

Bývalý demokratický viceprezident tvrdil, že Bushova vláda používá obav z teroristů, "aby prorážela díry do základní ústavní ochrany, aby vytvořila kategorii stálých vězení a aby umožnila uvěznit americké občany bez příslušného procesu". Co se týče mezinárodních vztahů, Gore řekl, že "vláda ochotně vyměnila respekt ke Spojeným státům za strach". Normální diskuse o politice, jež se koná ve zdravých demokraciích, byla prý po 11. září utlumena.

V Rusku sílí hlasy žádající delší mandát pro prezidenta
Rusové svému Vladimírovi věří!! Ruští poslanci zastupující v ruské Státní dumě, dolní komoře parlamentu, voliče z města Ivanovo severovýchodně od Moskvy dokonce navrhli, aby parlament projednal zákon o prodloužení mandátu ruského prezidenta z nynějších čtyř na sedm let. 

Jak napsala agentura Interfax, návrh podpořilo i několik gubernátorů ruských oblastí. Pokud má prezident důvěru lidí, pokud roste tempo ekonomického růstu a životní úroveň za jeho vlády, měl by zůstat v úřadě co nejdéle, míní Rusové! Putin, zvolený v březnu 2000 na období čtyř let, vždy dementoval, že by měl v úmyslu měnit ústavu. Podle agentury AFP se však mnozí analytici obávají, že nakonec "podlehne" a "přistoupí na požadavky lidu".

TNS Factum, CVVM: Nejvíce preferencí má stále ODS
Abychom náš článek o důvěře završili, pojďme se ještě podívat na to, kterým stranám teď věří čeští občané. Nejvíce lidí má stále v oblibě ODS. Vyplývá to z lednových průzkumů společnosti TNS Factum a Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). ODS si pozici nejsilnější strany udržuje už od počátku loňského roku.

Na druhém místě je podle TNS Factum KSČM, kterou upřednostňuje 12,4 procenta lidí; za ní se těsně umístila ČSSD s 11,8 procenty. Ve druhém průzkumu naopak sociální demokracie předstihla KSČM - ČSSD podle CVVM preferuje 17,5 procenta lidí a KSČM 16 procent. Statistická chyba se však v těchto průzkumech pohybuje kolem dvou až tří procent. Z obou průzkumů dále vyplývá, že k volbám bylo v lednu ochotno jít přibližně 70 procent voličů.

10.02.2004

Češi bez práce i koláčů

V České republice je každý desátý bez práce. Lidé, kteří jsou bez místa více než rok, budou muset osm hodin týdně pracovat pro obec. Jinak se jim sníží sociální dávka na polovinu. Další koaliční návrh, který má pomoci nezaměstnaným je na světě!
08.02.2004

Nenechme se okrádat!

Vážení občané, tohle není šíření poplašné zprávy, ale analýza mnoha ekonomů a soudných lidí. Současný vládní kabinet spokojené občany země České okrádá! Sociální demokraté ztrácejí sílu a uvnitř strany se mluví o výměně předsedy. Tuto funkci by možná vzal současný ministr vnitra Stanislav Gross...
07.02.2004

České pivo

Všichni rádi pijeme pivo - a kdo snad zlatavý mok nemiluje, určitě alespoň chápe lásku nás ostatních. Vždyť spotřeba piva je jednou z mála oblastí, ve kterých nám svět nemůže konkurovat. Poslední průzkumy ale ukazují drobnou změnu - roste obliba piva přímo od pípy, pivo balené nás přitahuje stále méně.
06.02.2004

10 let Novy

Televize Nova slaví deset let své existence. I když její sledovanost v poslední době není tak drtivá jako před lety, přesto stále přitahuje největší televizní pozornost. Možná za to mohou také nejrůznější hvězdy i hvězdičky, kterých planeta Nova za deset let zplodila desítky. Do Česka tak přinesla fenomén, který jsme do té doby nepoznali.
05.02.2004

Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.