České pivo

Publikováno: 07.02.2004 20:05
Všichni rádi pijeme pivo - a kdo snad zlatavý mok nemiluje, určitě alespoň chápe lásku nás ostatních. Vždyť spotřeba piva je jednou z mála oblastí, ve kterých nám svět nemůže konkurovat. Poslední průzkumy ale ukazují drobnou změnu - roste obliba piva přímo od pípy, pivo balené nás přitahuje stále méně.

Podej sudového piva se  u nás vyplácí

Pardubickému pivovaru se v loňském roce vyplatilo prodávat více sudového piva, díky němuž předběžné tržby stouply asi o deset procent na 90 milionů korun. Rovněž hrubý zisk se zvýšil přibližně na osm milionů korun, ceny lahvového piva totiž tlačí supermarkety dolů. "Malý úbytek jsme zaznamenali ve výrobě lahvového piva, což jsme vyrovnávali zvýšeným odbytem sudového piva," říká ředitel pivovaru. "Velké vedro se loni odrazilo ve zvýšení výroby sudového piva, které se pilo v hospodách," prohlásil. Na druhé straně byl v obchodech nižší zájem o lahvové pivo, jehož podíl na celkovém výstavu klesl na 52 procent.

V hospodě, i když bez piva, se dá dělat politika

Necelá stovka obyvatel Útěchova se ve středu večer sešla na okraji nejmenší brněnské městské části, aby se stala svědkem volby nového vedení tamní radnice. O jejím složení sedm zastupitelů rozhodlo v hostinci na místním hřišti, kam první jednání nově zvolených zástupců obce svolal její bývalý místostarosta a někdejší republikánský poslanec Miroslav Sládek. Už před zahájením ustavující schůze nového zastupitelstva nebylo v restauraci k hnutí. Kdo čekal, že výmluvnost funkcionářů obce vyslechne u piva, byl zklamán. Alkohol se nepodával a ze stolů zmizely i popelníky. Aby si noví zastupitelé nemohli špatně vykládat chození publika na WC dveřmi před zasedacím pódiem, byly dveře k toaletě pro jistotu zavřené. Němci kvůli plechovkám v posledních letech pijí stále méně piva.

Produkce zlatavého moku v zemi loni navzdory horkému
letnímu počasí klesla o 2 procenta. Výroba se snížila již čtvrtým rokem za sebou a poosmé za posledních deset let. Prodej 1280 německých pivovarů negativně ovlivňuje hlavně stárnoucí populace a nová záloha na plechovky, kterou vláda loni zavedla. Konzumenti musejí platit zálohu 25 centů, tedy asi osm korun, za každou koupenou plechovku. Toto opatření vešlo v platnost loni v lednu a jeho cílem bylo podpořit recyklaci odpadů.Výsledkem zákona však je, že z trhu se téměř ztratilo pivo v plechovkách. Přes 80 procent produkce piva se nyní prodává ve znovu použitelných obalech.

Kolik piva se vyrobilo u nás?

Pivovary v České republice loni vyrobily 18,27 milionu hektolitrů piva, což bylo o 2,3 procenta více než v roce 2002.

Podvod s pivními sudy

Zaměstnanci jedné z dopravních firem, která zajišťuje pro Plzeňský Prazdroj rozvoz pivních sudů, ředili pivo vodou. Na podvod přišli pracovníci pivovaru poté, co zaznamenali množící se reklamace klientů na nekvalitní pivo.  Zjistili, že zaměstnanci jedné z přepravních firem odeberou v pivovaru sudy s originálním mokem, k zákazníkům ale už dovezou pivo ředěné. Pivovar informaci o pančování piva tajil, aby pomohl policii s objasňováním případu.

10.02.2004

Češi bez práce i koláčů

V České republice je každý desátý bez práce. Lidé, kteří jsou bez místa více než rok, budou muset osm hodin týdně pracovat pro obec. Jinak se jim sníží sociální dávka na polovinu. Další koaliční návrh, který má pomoci nezaměstnaným je na světě!
09.02.2004

Občané ČR: pane prezidente, věříme Vám!

Je příjemné, když může člověk někomu důvěřovat! Lidé v České republice nejvíc věří panu prezidentovi Klausovi! Sedmdesátiprocentní důvěra je poměrně vysoké číslo... Lidé mají mimo jiné v oblibě i Stanislava Grosse.
08.02.2004

Nenechme se okrádat!

Vážení občané, tohle není šíření poplašné zprávy, ale analýza mnoha ekonomů a soudných lidí. Současný vládní kabinet spokojené občany země České okrádá! Sociální demokraté ztrácejí sílu a uvnitř strany se mluví o výměně předsedy. Tuto funkci by možná vzal současný ministr vnitra Stanislav Gross...
06.02.2004

10 let Novy

Televize Nova slaví deset let své existence. I když její sledovanost v poslední době není tak drtivá jako před lety, přesto stále přitahuje největší televizní pozornost. Možná za to mohou také nejrůznější hvězdy i hvězdičky, kterých planeta Nova za deset let zplodila desítky. Do Česka tak přinesla fenomén, který jsme do té doby nepoznali.
05.02.2004

Impuls on-line
Český Impuls on-line

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace.