Čekejte prosím...
Ondřej Liška v Impulsech Václava Moravce
PODOBNÉ ČLÁNKY 20. srpna 2007 18:20

Místopředseda Strany zelených a poslanec Ondřej Liška mluvil o reformě financí nebo o případném umístění amerického radaru v Česku.

Václav Moravec, moderátor:
Reforma se měnit nebude – vzkázali rebelům v ODS lídři koaličních stran. Sněmovna by tak měla reformu financí schválit tak, jak se na tom koalice dohodla už minulý týden. Lídr platformy v ODS, Vlastimil Tlustý, ještě v neděli hýřil optimismem, že se reforma změní, aby pro ni mohl hlasovat. Podrobnosti nechtěl prozrazovat:

Protože je vám jasné, že jsou další účastníci toho řešení, tak v tuhle chvíli by to bylo předčasné a já, kdybych vyzrazoval jakékoliv podrobnosti, tak bych tu dohodu ohrožoval. Takže se moc omlouvám, musíte vyčkat.

Řekl v neděli Rádiu Impuls poslanec ODS, exministr financí, Vlastimil Tlustý. Nejen o budoucnosti reformního balíku bude řeč s místopředsedou Strany zelených, Ondřejem Liškou. Vítejte v Rádiu Impuls, nejposlouchanější stanici v České republice. Dobrý den.

Ondřej Liška, host:
Dobrý den.

Počítáte s tím, že Česká republika bude mít i po úterku vládu v čele s Mirkem Topolánkem?

Já v to pevně věřím. Já sám…

Ale jist si nejste?

No, jist si není nikdo. Já zastupuji koaličního partnera, Stranu zelených, který bohužel musí sledovat to, že do poslední chvíle ODS, tedy náš hlavní koaliční partner, stále nemá jasno a není schopen svým koaličním partnerům dodat potřebnou jistotu pro hlasování, které má vlastně demonstrovat jednotu koalice.

ODS v tom ale není sama, i lidovci.

Lidovci také.

Nelitujete teď jako Zelení, že jste šli do vládní koalice?

No to bych říkal až po zítřku nebo po pozítřku, zda-li litujeme či ne. Teď rozhodně ne. Teď se vedou jednání, my si myslíme, že ta jednání měla být už dávno uzavřena, ale je to otázka našich koaličních partnerů. Oni drží klíče k tomu, zda tato reforma projde či ne. My jako zelení jsme od začátku až do konce konsekventně trvali na tom, že budeme držet to, jak byla dohoda nastavena vlastně už v programovém prohlášení vlády. Ta reforma tomu odpovídá. Velkoryse jsme přijali některé pozdní výhrady či doplnění našich koaličních partnerů, ale musím říci, že někde už ta vstřícnost a velkorysost musí končit a ta skončí nejpozději zítra.

Když se podíváme na to, co jsme slyšeli ve zprávách, před několika desítkami minut skončila lídrů vládní koalice, ze které vyšel jasný vzkaz: Zelení a lidovci nesouhlasí s nedělní dohodou premiéra Topolánka s rebely uvnitř vlastní strany, v čele s Vlastimilem Tlustým. Předpokládám správně, že stojí kvůli sporu o slevách na dani, což vadí Tlustému, riskovat pád vlády?

Já si myslím, že ta situace je skutečně poměrně nepřehledná, já se vůbec nedivím, že občané tak, jak mě oslovují, ať už přímo třeba na ulici, v obchodech nebo i v rodině, zná to každý a říkají, tak co si teda máme myslet? Co…

Co jim na to odpovídáte?

Já jim na to říkám to, že my se snažíme v téhle složité situaci té vlády, která se vlastně opírá o dva hlasy ne členů koalice, v situaci, kdy, jak víme, byl výsledek voleb 100 na 100, tak se snažíme prostě alespoň držet slovo, to znamená, říkat to, co si myslíme a dělat to, co říkáme a to se nám daří, ale máme samozřejmě pocit, že koalici a tu důvěryhodnost koalice naši koaliční partneři teda pořádně zkoušejí.

Je nalomena z vašeho pohledu jako jednoho z koaličních partnerů, je nalomena důvěra v koalici teď?

Já bych to teď tady u vás nerad nějak dále rozváděl, ale mohu říci, že způsob, jakým naši koaliční partneři přicházeli a přicházejí do poslední chvíle se změnami a požadavky, to bude po tom klíčovém hlasování zítra či pozítří stát rozhodně za hlubší reflexi uvnitř koalice.

O tom budeme ještě mluvit. S podporou reformy váhá teď už ponělikáté poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Hlasovat pro reformu se nechce ani lidoveckému poslanci Ludvíku Hovorkovi. Pokud některý z koaličních poslanců nepodpoří reformu, bude to podle prvního místopředsedy ODS, Pavla Béma, porušení koaliční smlouvy. Na adresu Ludvíka Hovorky Bém v rozhovoru pro Radio Impuls dodává:

Pan poslanec Hovorka zjednodušeně řečeno má na vybranou, buď prostě reformy podpoří a pak má právo být součástí toho elitního klubu, který dnes je tou chatrnou majoritou v Poslanecké sněmovně, nebo nemá právo tam být. No a když nemá právo tam být, no tak s tím se prostě musí vyrovnat KDU-ČSL. Já říkám, v takovém případě by měl pan poslanec Hovorka odstoupit ze svého mandátu.

Říká v rozhovoru pro Rádio Impuls první místopředseda ODS Pavel Bém. Pokud nepodpoří reformy i Vlastimil Tlustý, měl by podle Béma rezignovat i Tlustý na poslanecký mandát. Je podle místopředsedy zelených, Ondřeje Lišky, hosta dnešních Impulsů, na místě vyvolat koaliční jednání, pokud některý z koaličních poslanců nezvedne aktivně pro reformy v úterý ruku?

Já zopakuji to, co jsem říkal před několika minutami. Já zde rozhodně nebudu říkat, co uděláme, až bude něco. To budu říkat, až ta situace nastane, ale jak říkám…

Promiňte, teď je to stejně pravděpodobné jako že ty reformy projdou. Tudíž…

Ale bavme se o tom, myslím, že až skutečně ve chvíli, kdy projdou či neprojdou. Já jsem řekl poměrně otevřeně to, že ten způsob, jakým někteří příslušníci nebo zástupci koalice, ať už pan Hovorka či pan kolega Tlustý, jednali a jednají, prezentují svoje návrhy, vytvářejí tlak, podle mě až nelegitimní, na zbytek koalice, zkoušejí naše odhodlání reformy prosadit, to jsou věci, které se podle nás v koalici nedělají, které nesvědčí dobré pracovní atmosféře. To jsem řekl velmi eufemisticky. A proto to …

Jsou tady náznaky koaliční krize, jasná odpověď, ano nebo ne?

Koalice je poměrně těžce zkoušena.

Koalice je tudíž v krizi?

Krize, to slovo krize říká, jako kdyby každou chvíli měla padnout. Já prostě čekám, že se podaří reformy prosadit, ano nebo ne. Ve chvíli, kdy se to nepodaří…

Odejdete z koalice v případě, že se to nepodaří? Pokud neprojde v úterý vládní návrh?

My jsme řekli a řekli to jak naši politici, tak premiér Topolánek, že pokud se této koalici nepodaří prosadit reformy, tak pak by měla podat demisi.

Vláda. Ale odešli byste vy z koalice, pokud by to bylo kvůli lidovcům a ODS? Odešli byste z koalice?

Rozhodně bychom přemýšleli o tom, jak, velmi zásadně, co dál. Rozhodně by ta koalice nemohla fungovat tak, jako doposud, to v žádném případě.

Vláda premiéra Mirka Topolánka se snaží přesvědčit obyvatele v okolí Brd, že jim nehrozí žádné nebezpečí, pokud za jejich obydlími bude stát americký vojenský radar. Petr Bednarčík z Fakulty vojenského zdravotnictví tvrdí, že radar nepoškodí zdraví lidí. Záření radaru si můžeme představit jako laserový paprsek namířený nahoru, vysoko nad obce:

Ten paprsek se rozmítaný elektronicky, když to řeknu nečesky, on se šmrdolí. Takže teoreticky by se ten rogalista musel honit s tím paprskem elektronickým, uhnat ho, chytnout ho, zafixovat se na něj a kmitat s ním.

Říká Petr Bednarčík z Fakulty vojenského zdravotnictví. Vláda se snaží získat veřejnost na svoji stranu kvůli případnému umístění amerického radaru v České republice, Ondřeji Liško, proč podle vás vláda, jejímiž jste členy, prohrává v souvislosti s radarem na plné čáře?

Protože s tímto tématem jsou od začátku spojeny nejasnosti, jakási, jakýsi taková má to jakýsi charakter utajení a tak dál . . .

Může za to vláda?

Může za to předchozí vláda, ale myslím si, že dnes už i tato vláda, myslím si, že role pana Klvani je z mého hlediska, našeho hlediska poněkud jakoby dvouznačná. Já samozřejmě chápu . . .

Jen, promiňte, dodám, že vstupuji do vaší řeči, že Tomáš Klvaňa je vládním zmocněncem pro otázku umístění radaru a právě s jeho postavou, s jeho funkcí se měla situace ve vztahu k veřejnosti zásadně změnit. Odvádí podle vás Tomáš Klvaňa dobrou práci, ano nebo ne?

Zatím tomu ty výsledky nenasvědčují, to není posouzení nebo hodnocení toho, kdo je pan Klvaňa, je to bezesporu velmi inteligentní, pracovitý člověk, já si ale myslím, že jmenovat jakoby zvláštní osobu, pověřence, zmocněnce pro tento projekt jakoby lidem naznačovalo, že jejich názor na radar, na jeho umístění v České republice je vlastně otázkou zvládnutí PR nějakého marketingu. Já si myslím, že to je, jako kdyby nahrazuje politiku, a to špatně. Já si myslím, že by především politici sami svými ústy měli dokazovat, zda to pro bezpečnost České republiky spojenců v NATO a vůbec celého kontinentu a transatlantického prostoru je nebo není důležité. Toho jsme byli zvolení.

Vy jste nejmenší stranou vládní koalice, zvažujete, že byste v rámci vládní koalice, v rámci vlády navrhli zrušení postu vládního zmocněnce pro umístění radaru?

Ne, na to nenastal čas. Já si myslím, že je potřeba tyhle věci hodnotit s odstupem několika měsíců minimálně . . .

Měl by být tedy Klvaňa vyměněn?

Ne, já si spíš myslím, že je potřeba dát mu ještě příležitost, aby se pokusil lidem vysvětlit, proč radar ano či ne. Já sám a je to obecně známo, nijak to nezakrývám, jsem k tomuto projektu skeptický, sama Strana zelených svoje výhrady a skepsi vyjádřila v několika svých usneseních. My si naše definitivní rozhodnutí necháváme až na to, na tu chvíli, zda se podaří tento projekt protiraketové obrany začlenit do mnohostranného formátu spolupráce, tedy jmenovitě do Severoatlantické aliance. Pokud nikoliv, no tak pak s tím ale máme problém a nikdo nemůže očekávat, že budeme hlasovat pro, ale pokud se podaří v tomto udělat pokrok, tak si myslím, že to naši bezpečnost může posílit.

Vrátím-li se ke Klvaňovi, někteří starostové jsou s prací Tomáše Klvani nespokojeni a podle Příbramského deníku se chystají bojkotovat středeční schůzku, kterou Klvaňa svolal. To znamená, že vy vnímáte, že starostové de facto mají právo na to, když říkají, Klvaňa, protože oni doslova se cítí uraženi, že vláda na podobné schůzky posílá vládního zmocněnce a dodávají, cituji, to je přece úkol vlády a odborníků, ale odborníků skutečných, ne placených propagátorů bez svědomí, říkají doslova.

Bohužel si myslím, že ten jejich pocit je oprávněný, a to proto, protože jsem se sám přesvědčil, když jsem se s nimi setkal na konci června, navštívil jsem právě okolí Brd a i místo tehdy ještě, tehdejší místo pro plánované umístění, setkal jsem se s nimi, s občany, diskutoval jsem s nimi, měl jsem v tahu čtyři debaty po sobě a musím říci, že na mě nikdo nekřičel, že moje argumenty byly přijímány tu se skepsí, tu otevřeně a pozitivně, ale rozhodně to nebyla žádná zdivočelá opilá lůza, o které hovořila paní ministryně Parkanová. Byli to slušní lidé, kteří prostě chtěli vědět jednu jedinou odpověď na jednu jedinou otázku, a to, zda tento projekt, radar umístěný v blízkosti jejich obydlí bude narušovat kvalita jejich života či nikoliv.

Neukazuje ale diskuse kolem radaru především neschopnost komunikace ministryně obrany Vlasty Parkanové, možná i ministerského předsedy Mirka Topolánka, a proto vznikla funkce vládního zmocněnce? Podepsal byste tuhle tezi?

Myslím si, že v této věci v komunikaci směrem k veřejnosti v otázce radaru má tato vláda obrovský dluh.

A to má nahradit Klvaňa a nedaří se mu to. Z vašeho pohledu.

S vámi v podstatě souhlasím, já si myslím, že tady přece nejde o to, dát tomu projektu nějakou hezkou tvář a tvářit se, že je všechno v pořádku. Lidé prostě přemýšlejí, lidé vnímají ty argumenty, mají své vlastní názory, chodí k volbám, jsou schopni rozlišit, zda něco dává smysl či nikoliv a to se nedá nahradit žádným pozitivním PR, tady je potřeba klást argumenty na stůl. já si myslím, že třeba . . .

Jak dlouho budete jako, promiňte, jak dlouho budete jako zelení čekat na to, než by případně měla být funkce vládního zmocněnce pro umístění radaru zrušena?

Teď mi kladete otázku do budoucnosti, ty jsou velmi těžké, protože . . .

Ne, jak dlouho, jak dlouho, vy jste řekl, Klvaňa by ještě měl dostat šanci, nechcete ho teď odvolávat.

Rozhodně teď běží vyjednávání o tom, jakou podobu má mít případná smlouva mezi Českou republikou a vládou Spojených států a myslím si, že přinejmenším do té doby, kdy bude tento výsledek zveřejněn, tak by vláda měla aktivně se snažit o prezentaci svého postoje i všech pro a proti. To si myslím, že je nějaké rozmezí, ve kterém se dá hodnotit, zda se jí to podařilo či nikoliv. Ve chvíli, kdy bude tato smlouva zveřejněná, ukáže se, že neodpovídá třeba požadavkům zelených nebo neodpovídá na ty hlavní otázky, které si veřejnost klade, no tak potom nezbývá než to vzít v úvahu a rozhodnout se definitivně a říci ano či ne.

Zatím z těch informací, které o dojednávání smlouvy máte, protože máte ministra zahraničí Karla Schwarzenberga jako zelení, tak kloníte se spíš, vy jste řekl tu základní podmínku. Pokud bude radar začleněn do obranného systému Severoatlantické aliance a evropských institucí, tak pak byste s tím jako zelení neměli problém. Jenže to nebude jasné na konci roku, kdy Američané budou chtít říct – tak co, Česká republiko, jste pro umístění radaru nebo nejste pro umístění radaru? Zelení jsou v této chvíli na čí straně?

Zelení trvají na těch dvou podmínkách, já bych dodal ještě jednu kromě toho začlenění do NATO, ta druhá podmínka zní, že tento systém a jeho rozmístění v Evropě by měl být projednán s našimi partnery v Severoatlantické alianci, ale také v Evropské unii a protože přece jenom se týká o systém, který má sloučit širší bezpečnosti, nikoliv pouze České republiky či pouze Spojených států, a…

Ale když se toto nebude vědět do konce roku a Američani budou chtít odpovědět?

Tak, na to chci odpovědět.

Tak jak se rozhodnete?

Americká strana velmi dobře ví, protože jí to při každé příležitosti a to už jich bylo několik, opakujeme, že se budeme rozhodovat podle výsledků jednání NATO. To znamená, pokud sami budou tlačit na to, abychom se rozhodli ještě před tím, než výsledky jednání v Severoatlantické alianci budou zveřejněny, no tak potom si automaticky uzavírají cestu k tomu, abychom s tím vyjádřili souhlas.

Pokud Američané tedy v následujících 3-4 měsících budou otálet s vyjádřením Severoatlantické aliance k radaru, tak zelení řeknou radaru ne? Je to jasný vzkaz, co jste řekl?

Ano, takhle je ta logická rovnice. My jsme tu podmínku takto řekli už na začátku před půl rokem. Jak v Severoatlantické alianci se vedou intenzivní jednání, počítá se, že ten výsledek bude znám někdy na jaře příštího roku a nám záleží na tom, aby rozvoj a vývoj těchto technologií tohoto typu obrany v Severoatlantické alianci byl propojen případně s tím systémem, který nám navrhují Američané. Pokud se tak nestane, tak pak naše skepse bude potvrzena a nezbyde nám nic než říci ne.

Jejich hlavním hostem je místopředseda Strany zelených, Ondřej Liška. Zelení dávají najevo svoji nespokojenost s působením Václava Klause v úřadu prezidenta. Například zeleným vadí Klausovo vystupování k problematice globálního oteplování a tématu Evropské unie. Václav Klaus má v září vystoupit v Organizaci spojených národů s projevem k tématu globální oteplování. Měla by vláda požádat českého prezidenta, když český prezident vystoupí na půdě OSN, aby vlastně řekl, co bude ke globálnímu oteplování říkat a zda se to bude nějak zásadně lišit od těch jeho dosavadních slov?

Myslím si, že ano. Myslím si, že všichni, dle naší ústavy, všichni, kdo nás reprezentují navenek, to znamená prezident, premiér, ministr zahraničí a dnes i Alexandr Vondra jakožto ministr pro evropské záležitosti, se nutně musí koordinovat v tom, jaký vzkaz zanechávají v zahraničí o naší politice.

Máte obavy z Klausova vystoupení v OSN ke globálnímu oteplování?

No, obavy, já nemám obavy, já už spíš předem vím, co řekne. A to nejsou obavy, to si myslím, že se rovná téměř jistotě. On se svými názory nějak netají, netajil se s nimi ani na třeba summitu Evropské unie v Laachti, kde celá Evropa hovořila o tom, jak bojovat s lidmi způsobenými změnami klimatu a Václav Klaus tam vystoupil s projevem, který v podstatě, jak všichni zřejmě ví, řekl, že nic takového neexistuje. No a já si myslím, že dnes už přece jenom Václav Klaus není ani v tom mezinárodním kontextu postavou, která by sestoupila deux ex machina někde seshora a nikdo o ní nic nevěděl, myslím si, že dnes už i odborníci ve světě si dokáží zařadit, za který tábor mluví. Také já se neobávám toho, že by pověst České republiky byla nějak zásadně poškozena tím, že by Václav Klaus hlásal názory, které jsou, když to řeknu umírněně, tak menšinové.

A tudíž nebojíte se, že bude ostuda, prezident ať si říká na půdě OSN své názory?

Já si myslím, že důležité je rozlišit to, zda bude hovořit za Českou republiku nebo zda bude hovořit spíše jako člověk, angažující se…

Jde to oddělit, vždyť je to prezident České republiky?

Souhlasím s vámi, nelze to…

Přece nemůže říct, dobrý den, já jsem prezident České republiky, ale budu mluvit jako Václav Klaus? Řeknu, že globální oteplování neexistuje?

Ne, určitě to nelze oddělit, ale přece jenom každý politik vystupuje na různých fórech a na těch fórech se vždy odlišuje to, zda hovoří ze své funkce a reprezentuje názor vlády či tam hovoří třeba jako expert k určité věci. To se dá odlišit. Já si každopádně myslím, že přítomnost jiných našich politiků na této konferenci dokáže podat vyváženější obraz toho, co si Česká republika dneska myslí. Já si myslím, že v programovém prohlášení české vlády je tomu věnována určitá část. My se podílíme na společném boji proti emisím nebo boji za snižování emisí spolu s ostatními členskými zeměmi EU a to je nepopiratelný fakt.

Říká místopředseda Strany zelených, Ondřej Liška, který byl hostem dnešních Impulsů. Děkuji vám, že jste přijal mé pozvání a někdy příště na shledanou.

Děkuji vám za pozvání, všechno dobré, na shledanou.



Sdílet a uložit

Poslední články z rubriky

VIDEO: Hana Stýblová: Do vzdělávání jde stále málo peněz!

Prezidentka Asociace ředitelů základních škol České republiky Hana Stýblová mluvila v rozhovoru pro Rádio Impuils o testování žáků základních škol. celý článek

VIDEO: René Poruba: Zvlněnou dálnici u Ostravy vracíme staviteli!

Pověřený ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR René Poruba mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o opravě zvlněné dálnice u Ostravy. celý článek

VIDEO:Petr Bendl: Daň na víno odmítám!

Ministr zemědělství ODS Petr Bendl mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o cenách potravin po zvýšení nižší sazby DPH o čtyři procenta. celý článek

VIDEO: Milan Štěch: Česko se dočká přímé volby prezidenta!

Předseda Senátu Milan Štěch mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o přímé volbě prezidenta republiky. celý článek

VIDEO: Petr Lessy: Policistů máme málo!

Policejní prezident Petr Lessy mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o odchodu policistů. celý článek

VIDEO: Bohuslav Svoboda: Jedny kmotry ODS nevyháním druhými!

Pražský primátor Bohuslav Svoboda mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o svém zvolení šéfem pražské ODS. celý článek

VIDEO: Miroslav Kalousek: Z litru vína chci 10 korun na spotřební dani!

Ministr financí Miroslav Kalousek mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o spotřební dani na víno. celý článek

VIDEO: Vladimír Šiška: Stát ušetří na výplatě dávek 400 milionů ročně!

První náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška mluvil o problémech s vyplácením sociálních dávek. celý článek

VIDEO: Europoslanec ODS Ivo Strejček: Jsem proti půjčce MMF!

Poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o české půjčce Mezinárodnímu měnovému fondu na záchranu eura. celý článek

VIDEO: Václav Hampl: Reformu VŠ chceme, ale jinou!

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl mluvil v rozhovoru pro Rádio Impuls o reformě vysokého školství. celý článek

Vaše Ráááádio Právě vysílá Vaše Ráááádio

Česká diskotéka

SMS do studia: 774 999 888

Vaše Ráááádio celý program zde
Hlavní zprávy

Varvařovský a Kalousek mají čas na debatu o přístupu MF k hazardu Praha - Vláda dala prostor ombudsmanovi Pavlu Varvařovskému a ministru financí Miroslavu Kalouskovi, aby prodiskutovali sporné otázky kolem přístupu ministerstva financí k hazardu. Kabinet na měsíc přerušil projednávání bodu, v němž Varvařovský vytýká ministerstvu financí, že nerespektuje zákon, když nezačalo podnikatelům odebírat licence na provozování herních přístrojů, které vydalo v rozporu s vyhláškami měst a obcí. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Nečas. více zde

Pirátství v Somálsku prý svět loni stálo asi sedm miliard dolarů Washington - Pirátství v Somálsku rejdaře a vlády loni vyšlo na skoro sedm miliard dolarů (asi 130 miliard korun). Z toho více než dvě miliardy dolarů (37,… více zde

 
REGIONÁLNÍ ZPRÁVY

Praha - Policie podle České televize obvinila z trestného činu hlavního svědka v kauze údajně… více zde

Praha - Hlavní město má připravené změny územního plánu, které by měly umožnit přestavbu Masarykova,… více zde

Praha - Pražský Burzovní palác v Rybné ulici byl dnes odpoledne zhruba na dvě hodiny uzavřen a bylo z něj… více zde

Vysílače