Vakcíny s očkovací látkou proti prasečí chřipce jsou plné sklady, ale lidé o ni nejeví příliš zájem. A tak se rozhodlo: naočkujeme vojáky. Jenže do sporu se vložil prezident Václav Klaus. Po pátečním jednání Bezpečnostní rady státu vyšlo najevo, že v případě nutnosti stačí naočkovat jen zhruba 8.000 vybraných vojáků a civilních zaměstnanců armády.
Není třeba očkovat plošně, ozvali se vojáci
Na páteční jednání BRS přinesli vojáci a zástupci ministerstva obrany analýzy, z nichž vyplynulo, že v armádě je v případě nutnosti potřeba naočkovat jen 8000 lidí. Prezident Klaus minulý týden ostře kritizoval původní záměr naočkovat hned a povinně 16.000 vybraných vojáků a civilních zaměstnanců armády.
Odborníci varují před druhou vlnou
Hlavní hygienik Vít nyní musí určit počet nemocných, při kterém bude povinné očkování zahájeno. Vládě má výsledky své práce předložit tento týden. Odborníci ale rozhodnutí Bezpečnostní rady státu kritizují. Druhá vlna pandemie je vždy silnější, zasáhne víc lidí, průběh onemocnění je těžší a je i více mrtvých. Očkovat až po nástupu druhé vlny není tedy podle nich „korektní".
Očkování v ozbrojených silách z rozhodnutí náčelníka generálního štábu pokračuje jen u jednotek určených k nasazení v zahraničních operacích a v pohotovosti k nasazení v roce 2010, uvedlo ministerstvo obrany.
Klaus: nejsem pokusným králíkem
Na prasečí chřipku zemřelo v ČR zatím 95 lidí, potvrzeno bylo 2381 nákaz, nakažených ale bylo víc, virus prasečí chřipky působí až 90 procent chřipkových onemocnění. Využita byla jen čtvrtina dovezených dávek vakcíny, řada lidí očkování odmítá.
Prezident Václav Klaus po dnešním jednání bezpečnostní rady prohlásil, že není „pokusným králíkem", aby se dal očkovat. Udělá to jen tehdy, když mu to vláda nařídí a zároveň se nechá očkovat i celý kabinet. Očkován není ani premiér Jan Fischer. Žádné závažné komplikace po očkování ale dosud zaznamenány nebyly. „V této chřipce vidím stejnou bublinu jako v různých globálních oteplováních," tvrdí Klaus.
Bezpečnostní rada státu si vyslechla informace hygienika Víta. Na původně přijaté strategii nákupu a použití vakcín proti prasečí chřipce není podle premiéra potřeba nic měnit. „Není třeba postupovat jinak ani, pokud se týká cílových skupin nutných pro chod státu, které mají být proočkovány," poznamenal premiér. Beze změn je i rozhodnutí očkovat ty nemocné, kterým by prasečí chřipka mohla nebezpečně zkomplikovat zdravotní stav.
Někteří vojáci povinné očkování odmítali
Armáda přistoupila k očkování svých příslušníků na základě rozhodnutí vlády z 11. ledna, které okruh osob nezbytných pro chod státu v případě epidemie rozšířilo z lékařů i na vojáky, hasiče, policisty či záchranáře.
Ministerstvo obrany Bezpečnostní radě státu předložilo závěry analýz, podle kterých je pro bezpečnost státu v případě epidemie prasečí chřipky nezbytné očkování jen 8000 vojáků. Armáda celkem zaměstnává asi 30.000 vojáků a civilních zaměstnanců.
Podle prezidenta Klause bylo v případě prasečí chřipky možná nebezpečí choroby přeceněno. „Není sporu o tom, že to onemocnění je dneska na relativně velmi nízké úrovni," zdůraznil.
„Než se vláda odváží komukoli přikázat, aby byl povinně očkován, tak by tady před vašima očima a televizními obrazovkami mělo být napřed očkováno všech 17 členů vlády. To by byl eventuální důkaz, že to ta vláda bere vážně. Pokud se nenechá přeočkovat, tak já si myslím, že to nemá sama nikomu nařizovat," poznamenal prezident.
Zdroj: Čtk
Poslední články z rubriky
Pohled na konopí a marihuanu se v Česku mění. Skupina poslanců ze všech parlamentních stran navrhla, aby konopí bylo nově na předpis jako lék, který bude možné sehnat v lékárně. Iniciativu zaštítila předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS. celý článek
Ministr Pospíšil chce přísněji potrestat lidi, kteří se opakovaně dopouštějí drobné kriminality. Úřady totiž jen těžko mohou zjistit, zda se člověk nějakého přestupku nedopustil už vícekrát, a proto navrhuje princip „třikrát a dost“. Ve společnosti se také dlouho diskutuje o nutné obraně před zloději a násilníky. Máme se bránit, a jakým způsobem? celý článek
Rádio Impuls dělá dobré skutky. Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo potřebuje pomoc, neváhejte a přihlaste ho na stránce impuls.cz. Vaše rádio se snaží pomáhat a naslouchá příběhům svých posluchačů. Dnes vám přineseme první důkaz. celý článek
Muži prý řídí líp než ženy. Ženy jsou za volantem zase mnohem zodpovědnější. Kdo tedy řídí líp, to nikdo nedokáže přesně říct. Odvěký souboj mezi mužským a ženským stylem řízení ale pokračuje a zdaleka není rozhodnuto, kdo je nejlepší řidič. celý článek
O přeplněnosti věznic v Česku se hovoří už několik let. Situace před nedávnem vzbudila pozornost médií kvůli odhalení přípravy vzpoury v pěti nápravných zařízeních. Dnes například soud v Praze bude projednávat případ vězně, který žaluje ministerstvo spravedlnosti kvůli nevyhovujícím podmínkám v cele. celý článek
Gott, Vondráčková, Bílá, Zagorová, nebo Nohavica. I jejich písničky můžete slyšet v našem vysílání. Na jejich místa se ale derou nováčci: Deyl, Klus, Farná, Debie, nebo Verona vám zpříjemňují dny s Impulsem. O víkendu se budeme věnovat velikánovi české hudby Karlu Svobodovi. Právě on složil legendární Lady karneval nebo Studánku stříbrnou. Bez hezké české písničky si prostě život nedokážeme představit. celý článek
Státní pokladna zeje prázdnotou, dluhy jsou stále vyšší, hojnost a prosperita jsou jen pro vyvolené. Někteří z nás mají opasky utažené na „poslední dírku“ a s novým rokem si budou muset udělat další. Vláda se totiž dohodla na postupném zvyšování DPH, což pro spotřebitele znamená zdražení prakticky všeho. celý článek
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu dále rostly a dostaly se na nové rekordní hodnoty. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil, stojí 36 korun za litr. Cena nafty je téměř 37 korun. Nejvýhodnější je teď jezdit na plyn. celý článek
Stovky zaměstnanců hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava se rozhodly využít nabídky dobrovolného odchodu s odstupným ve výši 11 až 24 platů. Přesné číslo firma oznámí tento týden. Podle odhadů odborářů je zájemců přes 700. Nabídku společnost vyhlásila 2.prosince. celý článek
Musíme šetřit, zní v dnešní době na každém rohu. Vše zdražuje a obyčejní lidé platí jako mourovatí. Jen z parlamentu a vlády nějak informace o úsporách nepřicházejí. Veřejnost se minulý týden dozvěděla o obřích odměnách, na vládě nebo u policie. O poslaneckých výhodách se mluví už léta. Co kdyby nám šli ti, co nám utahují opasky, příkladem? celý článek